Bozcaada ve Gökçeada Sorunları Yine Gündemde!

07 Aralık 2016

Çanakkale Milletvekili Öz, gerek komisyonlarda gerekse Genel Kurul faaliyetleri kapsamında adaların sorunlarını gündeme taşıyarak çözüm aramaya devam ediyor.
Öz, Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmeleri esnasında ilçelerimizde yaşanan uzman hekim açığını gündeme getirirken, Bozcaada’nın bu alanda yaşadığı sorunları ise detaylı bir şekilde anlatarak Sağlık Bakanının katkılarını talep etmişti.

“Bozcaada’ya Bir Acil Tıp Uzmanı Atayın”
Öz, görüşmeler esnasında Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a, “Çanakkale Bozcaada’da 1 adet aile sağlığı merkezi ve görev yapan 1 aile hekimi ile ilçe sağlık müdürünün de çalıştığı ve tek hekim olarak müdür beyin görev yaptığı toplum sağlığı merkezi bulunmakta. Adada bazen hastanın ana karaya gitmesi gereken durumlar yaşanmaktadır diyerek durumu özetledikten sonra; Bozcaada’ya 1 acil tıp uzmanı doktor kadrolu olarak atanabilir ve adadaki toplum sağlığı merkezinin acil müdahale olanakları biraz daha geliştirilebilir mi?” diye sorular yöneltti. Bozcaada Toplum Sağlığı Merkezi hakkında da konuşan Öz; “Bunu gerçekleştirir iseniz ada halkı ve bizler bundan memnun oluruz. Bir de Bozcaada Toplum Sağlığı Merkezini gün hastanesi şekline dönüştürüp haftanın belli günleri uzman hekimlerin günübirlik olarak adada görev yapması sağlanamaz mı? Bu yönde bir talimatınız olursa seviniriz” diyerek çözüm yoluna da işaret etmişti.
Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ise Bozcaada ile ilgili Acil Tıp Uzmanı ihtiyacının olabilecek makul bir talep olduğunu ve karşılanabileceğini belirterek bu konuyu değerlendireceğiz demişti. Öz bu konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

“Üç Yıldır Kalıcı Binaları Yapmadınız”
Gökçeada ile ilgili olarak da yapımı yılan hikâyesine dönen okullar konusunu gerek yazılı soru önergeleri ile gerekse genel kurul konuşmalarıyla gündeme getiren Öz hükümetin “cek cak” dışında bir yanıt vermemesinden ötürü üç yıldır başlamayan projeleri yine bir soru önergesiyle tekrar sordu. O soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;

“Gökçeada Bir Üç Sene Daha Mı Bekleyecek ?”
“Gökçeada’da çocuklarımız, yaklaşık üç yıldır Atatürk Anadolu Lisesi ile Gökçeada Anadolu Lisesi’nde prefabriklerde, Meslek Lisesinde ise eski halk eğitim binasında fiziki ve teknik yetersizlikler içerisinde eğitim öğretim görmektedirler. Okulların yapımı için ne zaman ihaleye çıkılacaktır? Bu okullarda eğitim öğretim gören çocuklarımız hangi tarihte kalıcı okul binalarına kavuşacaklar? Bir üç sene daha bekleyecek miyiz? Çalışmalarınız ne aşamadadır? Gökçeada’daki okulların yeni hizmet binalarının inşaatı ne zaman başlayacak?” Bu prefabrik okullarda, bakanlık olarak övündüğünüz Fatih Projesi kapsamında kurulumu yapılan etkileşimli tahtalar neden bulunmamaktadır?”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir