Bozcaada Lezzet Rüzgarları Yerel Tatlar Festivali

01 Haziran 2010

Bir doğa cenneti olan Bozcaada’nın yerel tatları Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) tarafından 4-5-6 Haziran’da düzenlenecek festivalde bir araya geliyor. Festivalde adanın yerel tatları Bozcaadalı kadınlar tarafından hazırlanarak, konuklara ikram edilecek.

Yaz mevsimine “Merhaba” demek için mükemmel bir fırsat olan festival, 4 Haziran Cuma günü saat 18.00’de açılış kokteyliyle başlayacak. Kokteyli takip eden akşam yemeğinin ardından misafirler Bozcaada’nın dinginliğinde huzur bulacak. Kuş cıvıltılarıyla başlayan ikinci günde hafif bir kahvaltının ardından misafirleri, Bozcaada Kalesi’nde tüm ada hanımlarının katkısıyla yapılan yöresel yemekler ve ada şarapları karşılayacak. Bu arada yine kalede kurulacak stantlarda adaya özgü Ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılırken en değişik ve güzel lezzet yarışmalarıyla misafirlere dolu dolu bir lezzet şöleni yaşatılacak. Tamamının kale içinde geçirildiği ikinci gün Grup Gündoğarken’nin konseri ile tamamlanacak.

Festivalin son günündeyse konuklar, katılımcı lokantalarda Atölye Çalışmalarına katılarak o lokantanın en güzel yemeklerinden bazılarını işletme sahibi ve ustasıyla beraber pişirecek ve öğle yemeğinde lokantanın konuğu olacak. Yaz aylarını karşıladığımız şu günlerde kısa bir Bozcaada kaçamağı yapmak için de ideal bir fırsat olan festival, öğleden sonra konuklara iskelede, ada gençleri ve balıkçıları tarafından o anda denizden çıkartılan kirpilerin (denizkestanesi) ikram edilmesiyle sonlanacak.

Bozcaada’nın ve yörenin yerel tatlarını hatırlatıp, adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikram edildiği, pek çok yemek uzmanının konuk olduğu festival çok renkli anlara sahne olacak.

Daha fazla bilgi için;
Fikret Okuş 0532 274 10 01
BOZTİD Yönetim Kurulu Başkanı

Türkan Çim Işık 0538 417 47 05
BOZTİD Dernek Sekreteri

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir