Bozcaada Meslek Yüksekokulu İçin İlk Adım Atıldı

11 Şubat 2015

Ezine’de Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen ÇOMÜ senato toplantısı sonucunda, Ezine Meslek Yüksekokul Müdürlüğü ve Öğretim Görevlisi Emel Can’ın hazırlayarak üniversite senatosuna sunduğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı ‘Bozcaada Meslek Yüksekokulu’ dosyası senato tarafından kabul edildi. Dosyada Emel Can’ın çalışmalarının yanı sıra Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediye Başkanlığı ve geçtiğimiz günlerde adadaki tüm sivil toplum kuruluşları ve halkın ortaklaşa imzaladığı destek taahhüt metinleri de bulunuyor.

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu karar ile kritik ilk viraj dönülmüş oldu. Çok değerli senato üyeleri ve bu konuda çok emek veren sevgili hocamız Emel Can başta olmak üzere katkıları bulunan Sayın Kaymakamımız Abdülgani Mağ’a, bu konunun partiler üstü olduğu gerçeğiyle hareket eden iktidar-muhalefet tüm siyasilere ve özellikle üniversiteye sahip çıkan tüm Bozcaada Halkı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkürü bir borç bilirim.
Doğru yoldayız ancak kabul etmek gerekir ki daha yolun çok başındayız. Bundan sonra da Bozcaadamızın tüm paydaşları konu ile ilgili istek, heyecan ve çalışmalarına aynı kararlılıkla devam ederek, asıl onay merci olan YÖK’ten Bozcaada Meslek Yüksekokulu onayını alıp Bozcaada’ya büyük bir hizmeti hep beraber yapacak, bu gururu inşallah hep beraber yaşayacağız. Bu konuda yerel yönetim olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sınırsız destek taahhüdümüzün arkasındayız.”
diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 2015 yılının ikinci Senato Toplantısını Ezine’de yaptık. Senato toplantımızı, yönetim kurulu toplantımızı son 1-2 aydır ilçelerde yapmaya gayret ediyoruz. Yenice’de başladık. Çan, Biga ve şimdi de Ezine’de bu toplantıyı gerçekleştirdik ve Ezine Senato toplantısında çeşitli kararlar alındı. Bu kararlardan bir tanesini özellikle ben kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Bozcaada’da bilindiği üzere bizim bir meslek yüksekokulumuz bulunmuyor idi. Bu senato toplantımızda Bozcaada Meslek Yüksekokulu’nun, müstakil ayrı bir meslek yüksekokulunun kurulması kararlaştırıldı. Adalet Bakanlığı’ndan üniversitemize tahsis edilen ve üniversitemize geçen Bozcaada’daki tarihi hapishanenin restore edilmesi ile bu meslek yüksekokulumuz faaliyete geçmiş olacak. Senato kararımız YÖK tarafından onaylanınca meslek yüksekokulumuzda kurulmuş olacak. Meslek yüksekokulunun bünyesinde iki tane bölüm açılması düşünüldü. Bunlardan bir tanesi otel, lokanta, ikram hizmetleri bölümü diğeri ise seyahat-turizm eğlence hizmetleri bölümü. Dikkat edilirse bunlar hep Bozcaada’nın canlı sektörü olan turizme dönük bölümler. Bu bölümlerin altında da Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, İkram Hizmetleri Programı, Aşçılık Programı, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı ve Turist Rehberliği Programı yani beş tane programın açılması tasarlanıyor. Bu kararda gönderildi. Eğer YÖK tarafından onaylanırsa 2 bölüm ve 5 program olmak üzere ve tamamı turizme dönük olmak üzere Bozcaada Meslek Yüksekokulumuz ile bir okulumuz daha açılmış olacak. Böylece hem Gökçeada’da hem Bozcaada’da üniversitemiz var olmuş olacak ve bu iki adamıza da elimizden geldiği kadar katkı vermeye devam edeceğiz. Bozcaada Belediyesi’nin ve Bozcaada Kaymakamlığı’nın da bu konuda çok ciddi katkıları oldu. Onlara da senatomuz namına bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ayrıca en son kaymakamlık ve belediyenin ön ayak olması ile bir karar aldılar. Bozcaada’daki tüm derneklerde, kuruluşlarda üniversitenin orada yeniden kurulması ve güçlenmesi konusunda çok büyük destek veriyorlar. Bu anlamda da Bozcaada halkına ve yetkililere de teşekkür etmek istiyorum. Ümit ediyorum YÖK’ten en kısa zamanda bu konu ile karar çıkar ve bizde Bozcaada’da meslek yüksekokulumuzu açmış oluruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir