Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne Film Başvuruları Başladı

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne Film Başvuruları Başladı
29 Mayıs 2015

Bozcaada’da bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) için başvurular başladı.

Konular belirlendi
Bu yıl 22–25 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek ve yarışacak filmlere üç ayrı ödül verilecek festivalde yarışma konusu insan doğa ve yaşam.

Yarışmada Fethi Kayaalp Büyük Ödülü 7 bin TL, ikincilik ödülü 5 bin TL, üçüncülük ödülü ise 3 bin TL olarak belirlendi. Festivalin tarım konusu ‘üzüm ve bağcılık’ olarak belirlenirken, ‘Kalan’ bölümünde de geçmişten kalan izler takip edilecek.

Festival yönetmenliğini Petra Holzer’in üstlendiği BIFED’e başvurular için son tarih 30 Haziran 2015 olarak belirlendi.

Belgesel formundaki tüm eserlere açık
Holzer, festivalin ilk yılında gördükleri ilginin ardından ikinci yıla hazırlanmaya başladıklarını belirterek, “Festival ilk yıl olduğu gibi “ekoloji” kelimesini insanın, sorunların ve çözümlerin olduğu tüm coğrafyalarda kavramlaştırıyor; iş cinayetlerinden, hayvan haklarına, güvenli gıdadan kitle turizminin yıkımlarına, kentsel dönüşüme kadar en geniş anlamda belgesel formundaki tüm yapıtlara açık” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen festivalde 2 bin beş yüz izleyicinin festival filmleriyle buluştuğunu aktaran Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, “Ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek, yerel ve evrensel ekolojik sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine ciddi ve kalıcı bir tartışma ve iletişim ortamı oluşturmak amacıyla başlattığımız Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) düzenlendiğimiz ilk yılda 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü. 33 ülkeden başvuru yapan bu filmler arasında daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalan veya ödül alan filmler vardı. Bu yıl bu sayının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

22-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde yarışmanın yanı sıra, fotoğraf sergileri, atölyeler ve üzerine de bir panel gerçekleştirilecek. Bu yıl ‘Anke Atamer’ çocuk filmleri bölümünün daha zengin olacağı festivale çocuklu aileler de davet ediliyor.

[diken.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir