Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi İlgi Görüyor

05 Ağustos 2010

Bir koleksiyonerin girişimleriyle 1999 yılında kurulan “Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi” yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

ODTÜ Fizik Bölümü mezunu 49 yaşındaki M. Hakan Gürüney, 1988 yılında deniz kabukları koleksiyonu yapmaya başladığını belirterek, ?Deniz kabuklarına karşı büyük ilgim vardı. Bu sebeple de sahil kesimlerini tek tek dolaştım. Son olarak Trivia Spongicola cinsi deniz kabuklarına dünyada ender rastlandığını öğrenince Ege kıyalarında bu kabukları aramaya başladım. Bu kabuklardan bir tane buldum. Ancak yakın bir arkadaşım bu kabuklardan Bozcaada’da bulabileceğimi söyleyince 1992 yılında buraya geldim. Ondan sonra da bu ada benim için bir çok önemli bir yer haline geldi? dedi.

?SATIN ALDIĞIM KARTPOSTALLA ADA TARİHİ İLE İLGİLİ KOLEKSİYON OLUŞTURMAYA KARAR VERDİM?

Bozcaada?yı çok sevdiğini belirten M. Hakan Gürüney, ?Bu sebeple adanın tarihine karşı bir merakım oluştu. 1998 yılında adanın tarihine ilişkin bir kartpostalı satın aldığımda koleksiyon oluşturmaya karar verdim. Zamanla ada tarihi ile ilgili topladığım bu eser sayısı artmaya başlayınca bunları sergileyebilmek için Kaymakamlığa başvurdum. Zamanın Kaymakamı Bilal Bozdemir, bana ada içinde bir yeri tahsis etti ve bu eserleri burada sergilememde yardımcı oldu. Adayı ziyarete gelenler 1500?lü yıllardan günümüze ulaşan 15 bin parçalık koleksiyondan seçme eserlerle tarih içinde gezinebilip, bu eserler hakkında bilgi edinebiliyorlar. Adada yaşamlarını sürdüren çok sayıda vatandaş da eskilere yönelik eserlerini bu merkeze bağışladılar. Onlara ait eserler de burada sergileniyor. Elimde şuan 15 bine yakın eser var. Ancak yer darlığı sebebiyle ancak bunun 7 binini sergileyebiliyorum. Zaman zaman eserleri değiştirip yerlerine yenilerini koyuyorum. Merkezde 1500?lü yıllardan günümüze Osmanlı, Rum ve Türk kültürlerine yönelik orijinal belge ve objeler yer alıyor. Merkezde sergilenenler arasında ayrıca harita ve gravürler, posta ofisi damgaları, fotoğraflar, kartpostallar, belgeler, bağcılık ve şarapçılık aletleri, deniz kabukları, Çanakkale Savaşı objeleri ile etnografik objeler yer alıyor. Amacım Bozcaada?dan gelmiş geçmiş kültürleri ve halkları bütün çeşitliliği içinde herkes için anlaşılır hale getirmek. Bunu da başarabiliyorsam ne mutlu bana? dedi.

Adada 1 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında açık kalan merkezdeki eserlerin daha sonra toplanarak Kaymakamlığa ait bir yerde muhafaza edildiği ve yaz aylarında yeniden bu yere getirilerek sergilendiği öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir