Bozcaada’da Bağbozumu Festivali Coşkusu

05 Eylül 2009

?12. Bozcaada Kültür ve Sanat Festivali ve Bağbozumu Festivali? düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı.

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali 2010 Yılı Festival Programı için Tıklayın

Bağlarda toplanan üzümlerin temsili küfelere bırakılarak Cumhuriyet Meydanına getirilmesi ile başlayan etkinlikler saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunması ile devam etti. Bozcaada ile Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Halk oyunlarının sergilediği gösterinin ardından bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mustafa Mutay, amaçlarının bağcılığı ve kültürel faaliyetleri ön plana çıkartarak insan ilişkilerini pekiştirmek olduğunu ifade etti. Son yıllarda bağcılığın zor günler geçirdiğini de belirten Mutay, ?Bu konuda bazı çalışmalarımız var. Bu konuda devletin de desteğini bekliyoruz. İnşallah bağcılıktaki düşüş sorunumuzu hep birlikte devletinde desteğiyle çözdüğümüz zaman geleneksel hale getirdiğimiz bağbozumu festivallerimizi gelecek yıllara daha verimli bir şekilde taşımış olacağız? dedi.

Açılış töreninin sonunda bağlardan toplanarak sepetlere bırakılan üzümlerden vatandaşlara ikram edildi. Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından ise akşam kale içinde düzenlenen etkinliklerde sahne alan grup Puzle ile Gülcan Altan?ın konseri adalılara keyifli saatler yaşattı. Konserlerin ardından teşekkürlerini ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Mutay sanatçılara Bozcaada tanıtımlı tabak hediye etti. Festival kapsamında düzenlenen en iyi üzüm yetiştiricisi yarışmasında birinciliği Arzu Aral kazanırken, Burak Aktan ikinci, Osman Dönmez de üçüncü oldu. Dereceye girenlere ödüllerini Vali Yardımcısı ve Bozcaada Kaymakam Vekili Canan Hançer Baştürk, Garnizon Komutanı Erkan Dilerve Belediye Başkanı Mustafa Mutay verdi.

Adalıların gönüllerince eğlendiği ve 12. si düzenlenen geleneksel Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali 5 Eylül Pazar günü sona erecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir