Bozcaada’da BIFED Zamanı!

07 Ekim 2016

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) için geri sayım sürüyor.  Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan festival 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival’in ana yarışma bölümünde 16 film yer alacak. Festivale Çanakkale’den katılmak isteyenler için ücretsiz araçlar kalkacak.

Daimi teması ekoloji olan, bu alandaki sanatsal üretimleri desteklemek, ödüllendirmek, adanın ve yörenin ekolojik sorunlarıyla ilgili bilim insanlarını, yerel üreticileri, belgesel yönetmenlerini, izleyicileri bir araya getirmek amacıyla oluşan BIFED’e bu yıl da farklı ülkelerden geniş katılım var.

Ekoloji konulu belgeseller her sonbaharda Bozcaada’da

Bozcaada’daki festivalde, 58 ülkenin yönetmenlerinden gelen 280 belgesel arasından seçilen iddialı yapımlarda, gezegendeki ekolojik gerçeklerle ilgili çarpıcı gerçekler perdeye yansıyacak. Festivalde yer alacak belgesellerde ‘çöp’ başta olmak üzere, ‘kömür madenleri ve enerji santralleri’, ‘köye dönüş’, ‘küresel ısınma’ ve ‘yerli halkların yok oluşu’ konuları öne çıkacak.

Bozcaada Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz festival için, “Adamızın ekolojik değerlerinin korumayı yerel yönetim olarak en önemli görevlerimizden biri olarak kabul ettik. Ada halkının sanata yakınlığı da bizim bir başka gurur kaynağımız, yapmaya başladığımız bu festival hem yerel bilinci güçlendiriyor, hem dünyanın en önemli belgesellerini izleme fırsatı sunuyor ve hem de çevreye duyarlı olan herkes için yeni bir platform oluşturuyor” dedi.

1
“BIFED, farklı bir alan açıyor”

Festival Yönetmeni Petra Holzer Özgüven festivalin çevre sorunlarının çözümü için getirdiği önerileri ise şöyle özetledi: “Geçen yıllarda yerel tohumlar, zeytin kültürü, bağcılık ve benzeri konularda toplantılar yapıldı. Bu yıl çevreye saygılı mimari ve boz inek adlı toplantılarımız olacak. BIFED, bez çantalarımızdan, kağıt kullanılmamasına,  gelen filmlerin bir çoğunun öğretici ve yeni bilgiler içermesine kadar çok farklı boyut ve anlamda çözüm önerileri olmaya çalışıyor.”

Fethi Kayaalp Büyük Ödül Jürisi Belli Oldu

Ödüllü belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan, besteci, mimar ve restoratör Nejat Yavaşoğulları, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve belgesel çalışmalarıyla tanınan Özlem Arda ve sanat yönetmeni, tasarımcı Selçuk Gürışık, jüriye Türkiye’den katılan isimler. Büyük jüri için yurt dışından gelecek olan Alessandro Rossini dünya çapında ödül alan belgeselleri ile tanınıyor.

Termik Santraller, Çöp Sorunları, Hamileleri Bekleyen Tehlikeler

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde izlenebilecek bazı yapımlar ve konuları kısaca şöyle:

Çek Cumhuriyetinden katılan “Sugar Blues” filmi şekerin herkes ama özellikle hamileler üzerinde yarattığı tehlikeleri açıklayan bir yapım.“Kara Atlas” festival finalindeki iki Türkiye yapımından biri ve Yırca’da yapılması planlanan termik santral ve diğer santrallarla ilgili direnişleri anlatıyor. Diğer Türkiye yapımı finalist “Soluk”, Zonguldak’taki kaçak madenlere dikkat çekiyor. Nepal ve ABD’deki çöp sorunlarına değinen İtalyan yapımı “Çöp Mandala” ve ABD yapımı “Sıfıra Doğru” filmleri de festivalde izlenebilir.
2
Fethi Kayaalp Büyük Ödülü

7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl meşe ağacından yapıldı. Festival çantalarını Nilgün Akyol tasarladı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek. Gaia Ödülünü kazanacak film 2000 TL sahibi olacak.

Çanakkale’den ücretsiz araç kalkacak

Bozcaada Belediyesi, festivali takip etmek isteyenler için Çanakkale’den adaya ücretsiz otobüs seferi koyacaklarını duyurdu. 14 Ekim Cuma, 15 Ekim Cumartesi ve 16 Ekim Pazar günleri Çanakkale’den stadyumun arkasından Bozcaada’ya 9.30’da hareket edecek araç, dönüş için Cuma ve cumartesi günleri 22.00’da, pazar günü ise 18.00’da hareket edecek. Festivali adada konaklayarak izlemeyi tercih edenler için de BIFED’ın sosyal medya hesaplarından uygun fiyata hangi pansiyonlarda kalınabileceği ve festival programına dair detaylar açıklandı.
3

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir