Bozcaada’dan Defne’ye Selam

Yerel Seçimler için son düzlüğe girdiğimiz şu günlerde rekabet oldukça arttı. Bu seçim sürecinde gönülden desteklediğim adayı sizlerle paylaşmak istiyorum. İsmi Sevra Baklacı, Hatay’ın Defne ilçesinin Belediye Başkan adayı. Bu adayın Bozcaada ile ne alakası var diyebilirsiniz. Sevra Baklacı’nın yalnızca Bozcaada değil tüm Türkiye ile yakından alakası var. Öncelikle kısa da olsa size Sevra Baklacı’yı tanıtmak istiyorum.

1983 Hatay doğumlu Sevra Baklacı, Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği’nden mezun oldu. Daha sonrasında Arapça öğrenmek için Suriye’ye giden Sevra Baklacı, Suriye Arap Haber Ajansı’nda (SANA) tercümanlık yapmaya başladı. 2012 yılında Suriye Televizyonu’nda haber sunuculuğu yaptı. Türkiye’ye döndüğünde Sol Gazetesinde köşe yazarlığına başladı ve halen devam etmekte.

Sevra Baklacı’nın bu seçim döneminde kendisini diğer adaylardan ayıran özelliklerine değinmek istiyorum. Öncelikle Sevra Baklacı gençlerin siyasi partilerde yer alıp siyaset yapmaktan çekindiği bir dönemde görev ve sorumluluk bilinciyle siyasete atıldı. Genç ve dinamik olması Türkiye’de gittikçe sıkışan siyasi ortama hareketlilik getirecektir.

Gençler gibi kadınlarında siyasi partiler içindeki yeri düşünüldüğünde daha doğrusu toplumda getirildikleri durum düşünüldüğünde Sevra Baklacı’nın adaylığı daha önem kazanıyor. Sürekli kadın bedeni üzerinden yapılan siyasete karşı bir tepkidir aynı zamanda onun adaylığı. Çocuk yapıp yapmamasından kaç çocuk yapacağına kadar, giydiği giysiden kiminle gezeceğine kadar karışıldığı bir ortamda kadınların siyasal arenada daha fazla yer almaları gerekiyor.

Kadın ve genç olmasının yanında bence tüm bu yönlerine daha fazla değer katan yönü Sevra Baklacı’nın oldukça donanımlı ve bilgili olması. Kadın yada genç olmak siyasette önemli görevler üstlenmek için bence yeterli değil. Siyasal olaylar karşısında durum analizleri yapabilmek, sorunlara karşı çözüm üretebilmedeki yetenek, kendini geliştirmek için bilgiye ve öğrenmeye olan açlık Sevra Baklacı’yı Türkiye’de mevcut olan adayların çok çok önüne geçiriyor.

Birçok kişinin bireysel çıkarlar ve rant uğruna kendini kitle partisi olarak adlandıran popülist partilerde siyasete girdiği bir ortamda Sevra Baklacı’nın Türkiye Komünist Partisi (TKP)’nden aday olması gerçekten çok önemli bir durum. Türkiye’de bölgesel ve etnik tabanlı siyaset yapmayan, Sol’u Sol olarak siyasete taşıyan kesinlikle liberalleştirmeyen, emeğin ve emekçinin yanında olan hakça paylaşımdan ve eşitlikten yana olan bir iki partiden biridir TKP. Sevra Baklacı’nın bahsettiğim tüm özelliklerinin partisi ile yakaladığı harmoni Türkiye’de belediyecilik anlayışını kökünden değiştirecektir. İşte tam burada Sevra Baklacı’nın yalnızca Hatay’ın Defne ilçesi için değil Bozcaada ve tüm Türkiye için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan son anket ve kamuoyu araştırmalarına göre Sevra Baklacı Defne’de önde gidiyor. Mesafe olarak Defne’ye uzak olsam da gönlüm Defne’de Sevra Baklacı’nın yanında. Umut ediyorum ki Sevra Baklacı vizyonu ile Türkiye’de kısırlaşan siyasal yapının değişiminde öncü olacaktır.

Bozcaada’da seçim heyecanın oldukça arttığı bu günlerde birbirinden iddialı adaylar çalışmalarını hızlandırdılar. Seçime dahil olan tüm adaylara başarılar diliyorum. Unutmayalım seçimi kazanan kim olursa olsun nihayetinde kazanan Bozcaada olsun. Bu seçim dönemi geçti.Ama daha sonraki dönemlerde gerçekleşecek yerel seçimlerde Defne’de Sevra Baklacı’nın çıktığı gibi Bozcaada’da genç donanımlı kadın bir adayın çıkmasını diliyorum.

‘ÇANAKKALE İÇİNDE’ Notu: Bu yazı 18 Mart 2014 tarihinde bozcaadahaber.net adresli internet haber sitesinde yayınlanmıştır. – Fotoğraf: sol.org.tr

Fırat Tunabay Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir