Bozcaada’dan Gelecek Nesiller İçin Örnek Proje

28 Temmuz 2011

Bozcaada’nın gelecek nesilleri emin ellerde. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği’nin de destek verdiği ‘Bozcaada’nın gelecek nesilleri güvenle yetişecek” isimli proje sona erdi.

3-4 yaş grubunda 60 öğrenciye okul öncesi eğitim verilirken, anneler ise çocuklarını bilinçli yetiştirmek için farkındalık eğitimi aldı. Projenin kapanış şenliğinde renkli görüntüler yaşanırken, öğrenciler hayatlarının ilk karnesini almanın mutluluğunu yaşadı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen hibe programı kapsamında, Bozcaada Kaymakamlığı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul öncesi eğitim alanında başarılı bir çalışmaya imza attı. 80 bin avroya mal olacak projede eski ilçe tarım binası yeniden düzenlenerek, okul öncesi eğitim için modern bir kreş haline getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en başarılı 20 proje arasına giren çalışma, ilçe halkının büyük desteğini gördü. Kaymakamlık, belediye ve diğer kamu kurumlarının yanı sıra Bozcaadalılar, projenin her aşamasında önemli katkılar sağlarken, 60 öğrencinin eğitim gördüğü programda annelere yönelik ‘okul öncesi farkındalık’ eğitimleri ise yüzde 100 katılım oranı ile projenin geleceği açısından umut verdi.

ANNELERDEN TAM DESTEK
İHA’ya açıklamalarda bulunan Bozcaada Milli Eğitim Müdürü Bedri Yeltekin, 60 öğrenci ve ebeveynin eğitimlerinin tamamladığını kaydetti. Anne eğitiminin projenin ana hedefi olduğunu ve bunu da başarılı bir şekilde yaptıklarını ifade eden Yeltekin, haftada 4 gün annelere ve 5 gün de çocuklara eğitim verildiğini vurguladı. Yeltekin, “Annelerin çocuklarını daha iyi anlamasını sağlamak için projeyi başlattık. Velilerimize farkındalık kazandırdık. Projemizin kabul edilmesinin en büyük odak noktası da bu oldu. Anneler, çocuk eğitimi hakkında farkındalık eğitimleri gördü. Çocukla ebeveynleri arasında sıcak bir diyalog kurulurken, velilerimizden aldığımız destekler projenin verimliliğini daha da artırdı. Biz de üzerimize düşen görevi yapacağız” dedi.

“3 YAŞINDA HAYATA HAZIRLANIYORLAR”
İlçeye kazandırılan eğitim etkinlik merkezi ve kreşin eğitime devam edeceğini kaydeden Yeltekin, bir anaokulunun açılması için gerekli çalışmaları başlattıklarını ifade etti. Yeltekin, “Anaokulu konusunda her türlü ekipmanımız hazır. Öğretmen ve öğrenci potansiyelimiz var. Anaokulu kazandırmak için yazışmalarımızı başlattık. Artık 3 yaşından itibaren çocuklarımız okul öncesi eğitimi alacak. Türkiye’deki 3-4 yaş arası eğitim veren anaokullarından farkımız, ebeveynleri çocuklarıyla birlikte eğitmektir” diye konuştu. Yeltekin, 17 Aralık 2011 tarihinde projenin sona ereceğini sözlerine ekledi.

Projenin kapanış gününde minik öğrenciler, hazırladıkları gösterilerle muhteşem bir final programına imza attı. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programda söz alan Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, eğitimin her alanında önemli mesafe aldıklarını belirterek, Bozcaada’daki okul öncesi eğitim çalışmalarının yakından takip ettiğini ifade etti. Bardakçı, “Kalkınmış ülkelerde okul öncesi eğitimi yaş ve çağ nüfusunu öne çeker; öncelikli başlangıç yaparsak kalkınma da artar. Türkiye bu konuda geç kaldı. Şu anda 3 yaşa kadar eğitime başlama yaşını düşürdük. Bozcaada’daki bu proje, şehre önemli katkılar sağladı. Sıkıntılar giderildi. Güzel bir geleceği, erken yaşlarda eğiteceğiz. Onlar da bu vatanı daha güzel yerlere taşıyacak. Bu proje hedefine ulaşmıştır” dedi.

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Çenet ise, bu projenin devam etmesi için çalışacaklarını ifade ederek, “Bu eğitim yolculuğunda çocuklarımızla beraber hedefe yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUMLA KALİTELİ VAKİT GEÇİRİYORUM”
4 yaşındaki Beyza Ülkün’ün annesi Berna Ülkün, projenin hem kendisine, hem de çocuğuna büyük katkı sağladığını söyledi. Ülkün, “5 ay gibi bir sürede çocuğum aldığı eğitimlerle kendini geliştirdi. İlk önce göndermek istemiyordum. Ama faydasını somut olarak görünce, sonuna kadar destek verdim. Anne olarak ben de eğitimler aldım. Daha önce yaptığım yanlış davranışları artık yapmıyorum. Artık çocuğumu anlıyor, onunla daha kaliteli vakit geçiriyorum” diyerek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Anne ve babalar ise çocuklarını bu mutlu gününde yalnız bırakmadı. Uzun süren şenlik provalarının ardından sahneledikleri gösterilerle minik öğrenciler büyük alkış topladı. Minik öğrencilerin oyunlarını Bozcaadalılar ilgiyle takip etti. Programın son bölümünde öğrenciler hayatlarının ilk karnelerini protokol üyelerinden aldı.

İHA

Yorumlar...
  • selim
    16/12/2011 22:02

    Çok güzel bir proje hazırlanmış ve uygulanmış. emeği geçen başta milli eğitim müdürü bedri yeltekin e ve ekibine eski bir eğitimci olarak teşekkür ediyorum. Bozcaada ya yeni bir okul kazandırdığı için...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir