Bozcaadalılar Naylon Poşet Yasağından Memnun

28 Temmuz 2011

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde çevreyi kirlettiği için naylon poşet kullanımının yasaklanması, halkın ve esnafın tam desteğini alıyor.

Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay, neden olduğu olumsuz etkilerden kurtulmak için Belediye Meclisi toplantısında alınan kararla “Dünya Çevre Günü” olan 5 Haziran 2011 tarihinden itibaren adada naylon poşet kullanımını yasakladıklarını söyledi. Sivil toplum örgütleriyle birlikte ortaklaşa çalışmalar yürüterek yasağın zararları konusunda ilçe halkını ve adaya gelen turistleri bilgilendirdiklerini ifade eden Mutay, vatandaşın ve esnafın yasağa alıştığını kaydetti.

Projeyi 4 sene önce bir kez daha uyguladıklarını ancak bez torba ve kesede yaşanan sıkıntılar sebebiyle yasağın kısa sürdüğünü ifade eden Mutay, “Türkiye’de artık bu malzemeleri bulabiliyoruz. Esnaf ve STK’lar ile toplantılar yaptık. Herkesle anlaştık. 5 Haziran’da bunu ilan ettik. Birkaç sene sonra pet şişeyi de yasaklayacağız. Pet şişeler doğayı çok kirletiyor. Bu yasak, kendi çevremiz ve gelecek nesil için gerekli” dedi.

Bozcaada Doğayı Koruma Derneği Başkanı Sönmez Uğurtuğ ise, adadaki en büyük sıkıntılarından biri olan naylon poşet sorununun yasakla birlikte çözüme kavuştuğunu belirterek, “Naylon poşet uçtuğu zaman bağlara ve bitkilere zarar veriyordu. Poşetler denizin tabanında kaldığı için üreyecek canlıların oksijen almasını engelliyor. Doğayı mahvedersek gelecekteki nesle ne bırakacağız?” şeklinde konuştu.

Yasağa adadaki esnaf ve vatandaşlar da tam destek veriyor. İlçe esnafı, projeye ellerinden geldiği kadar destek vereceklerini belirterek, “Bu yasak çevremiz için gerekli” mesajını verdi.

İstanbul’dan gelen bazı turistler ise, “Bu yasağı duyunca çok mutlu oldum. Keşke mega şehir İstanbul’da da bu uygulama olsa” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir