“Bozcaada’nın Gelecek Nesilleri Güvenle Yetişecek” AB Projesi Kapanış Şenliği

21 Temmuz 2011

Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim konusunda Ebeveyn farkındalığının arttırılması ve 3-5 yaş arasındaki çocukların gündüz bakımevi (kreş) uygulamalarıyla okul öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen “Bozcaada’nın Gelecek Nesilleri Güvenle Yetişecek” projesi 28 Temmuz 2011 Perşembe günü saat 17.30’da Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşecek olan kapanış şenliğiyle sona eriyor.

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi hibe programı, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre Accession-IPA)’nın “Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma” bileşeni kapsamında Türkiye’de Okul Öncesi Eğitim konusunda Ebeveyn farkındalığının arttırılması ve 3-5 yaş arasındaki çocukların gündüz bakımevi (kreş) uygulamalarıyla okul öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla geliştirilmekte; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir.

Bozcaada Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Bozcaada’nın Gelecek Nesilleri Güvenle Yetişecek” Projesi, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi programı kapsamında hibe almaya hak kazanmış projelerden biridir. Projenin toplam bütçesi 80.436,18 Avro olup, bu tutarın 8043,61 Avro’luk kısmı Bozcaada Kaymakamlığı’nın eş finansman katkısıdır. Bozcaada Kaymakamı İbrahim Çenet’in proje hazırlığı ve uygulaması sürecinde çok önemli katkıları olmuştur. Bu kapsamda, Proje Eğitim ve Etkinlik merkezi için Bozcaada Kaymakamlığı tarafından Eski ilçe Tarım binası tahsis edilmiş ve aynı zamanda 5 aylık eğitim sürecinde çocuklara öğle yemeklerinin verilmesi sağlanmıştır. Bozcaada Belediye’sinin da önemli maddi katkılarıyla ciddi bir tadilat ve yenileme çalışması sonunda bu merkez, 28 Şubat 2011 hizmete açılmış olup Anne-Çocuk eğitimleri ve kreş uygulamaları da aynı gün başlamıştır. Anne eğitimleri için Halk Eğitim Merkezi kullanılmakta olup 3-4-5 yaş çocukların eğitimi için de proje merkezinde bir kreş hayata geçirilmiştir. 2 anne eğitmeni, 2 çocuk eğitmeni, 1 sekreter ve 1 hizmetliden oluşan proje çalışanlarına proje koordinatörü ve koordinatör yardımcısı ve danışmanı eşlik etmektedir. Projemiz hibe almaya hak kazanarak uygulamaya konulan toplam 75 proje içinde en başarılı 5 projeden biri seçilmiştir. Anne-Çocuk Eğitim Etkinlik dönemi temmuz sonunda tamamlanacak olup bu kapsamda çocukların gösterilerinin ve karne dağıtımlarının yer alacağı “Eğitim-Etkinlik Dönemi Kapanış Şenliği” yapılacaktır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir