Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bozköy Hanaytepe Höyüğü’ndeki Kazılarda 5 Bin Yıllık Taş Baltalar Bulundu

Bozköy Hanaytepe Höyüğü’ndeki Kazılarda 5 Bin Yıllık Taş Baltalar Bulundu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesi yakınlarındaki Bozköy Hanaytepe Höyüğü’ndeki yüzey araştırmalarında 5 bin yıllık taş baltalar bulundu.

Troia Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan, yaptıkları çalışmalar sonucunda Bozköy Hanaytepe Höyüğü’nün Troia’dan sonraki en büyük höyük olduğunu belirlediklerini ifade ederek, “Troia’nın 5 bin yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bu bölgede bundan önce de yerleşimler bulunuyor. Bunlardan birisi de Bozköy Hanaytepe Höyüğü’nün bulunduğu alan. Bu yıl bu bölgede yaptığımız çalışmalarda mezarlık alanı olduğunu tahmin ettiğimiz yeri bulduk. Buradan çıkan buluntular Tunç Çağı ve öncesindeki en önemli yerleşimlerden ve höyüklerden birinin Bozköy Hanaytepe olduğunu gösteriyor. Bu höyüğün bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen tahrip edilmemiş olması gerçekten çok güzel. Burada yaptığımız yüzey araştırmasında çok kaliteli ve farklı taşlardan yapılmış 5 bin yıl öncesine ait taş el baltaları bulduk. O zamanlar balta yapımında andezit ve çay taşı gibi farklı karakterde taşlar kullanılmış. Bunun dışında daha sert taşlardan yapılmış el baltaları da var. Bu buluntular bizim için çok önemli” dedi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Asil S. TUNÇER (07/04/2011 19:18)

Hanaytepe'de, ne yazık ki Osmanlı döneminde kaçak kazıldı. Bu yüzden dokunulmamış değil ama tahrip edilmedi (en azından böyle biliyoruz) çünkü Troya bulununca tüm dikkatler Hanaytepe'den uzaklaştı ve ilgi daha ünlü olan Troya'ya kaydı. Bildiğimiz kadarıyla Troya'dan sonra Anadolu'daki ikinci büyük höyük; en azından o bölgede. Bu nedenle gelecekte çok önemli bir kazı alanı olmaya daha şimdiden aday aslında. Aman defineciler duymasın! Asil S. TUNÇER Rehber

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir