British Council, ÇATOD’u Ziyaret Etti

13 Şubat 2014

İngiltere’nin uluslararası kültür, sanat, eğitim ve iletişim birimi olan, dünyanın 120 noktasında konumlanmış, Türkiye merkezi İstanbul’da bulunan British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack Kadıoglu ve Sanat Direktörü Karen Brodie, Uluslararası Çanakkale Bienali Küratörü Deniz Erbaş ve Kurucu Direktörü Seyhan Boztepe’nin misafiri olarak Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD)’ni ziyaret etti.

ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Yüksel, Armağan Aydeğer ve Aşkın Değirmenci’nin hazır bulunduğu ziyarette Çanakkale ile İngiltere arasındaki kültür ve turizm faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Yaklaşan 2015 yılı Çanakkale Savaşlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında ortak gerçekleştirilebilecek projeler üzerinde görüşmeler yapıldı.

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack Kadıoglu, İngiltere ve Türkiye halklarının yoğun iletişimini çok önemsediklerini, bu iletişimi kuvvetlendirmek için sayısız faaliyetlerde bulunduklarını belirtti. 2014 sonbaharında düzenlenecek Uluslararası Çanakkale Bienali’nin önemine değinen Kadıoglu, 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcının 100. Yılı olan 2014 yılının Çanakkale Bienali’ne farklı bir bakış kattığını söyledi.

ÇATOD Başkanı Kemal Pazarbaşı, Çanakkale bölgesinin İngiliz Turistler tarafından tercih edilen bir destinasyon olması için ÇATOD olarak her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtirken, ÇATOD yönetim kurulu üyesi Armağan Aydeğer de Çanakkale’nin Asya ve Avrupa medeniyetlerinin kesişme noktası olduğunu, tarih boyu bir mücadeleye sahne olduğunu, tarihteki 2 (Troia ve Gelibolu) dünyaca ünlü savaşa ev sahipliği yaptığını, fakat bu savaşların günümüzde büyük bir barışın ve hoşgörünün merkezini inşa ettiğini söyledi. ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Salih Yüksel 2015 etkinlikleri kapsamında savaşa katılan ülkelerin, o dönemde askerlerinin yedikleri yemeklerden oluşan menülerin sunulduğu, karşılıklı bir yemek etkinliği düzenlenebileceğini belirtti. ÇATOD Yönetim kurulu üyesi Aşkın Değirmenci, savaş yıllarında yazılan şarkı ve şiirlerin derlenmesi ve bunun bir etkinlik kapsamında seslendirilmesini önerdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir