“Bu Arsanın Tamamı Çanakkale Halkına Aittir”

“Bu Arsanın Tamamı Çanakkale Halkına Aittir”
08 Şubat 2014

Kentte uzun yıllar üretim gerçekleştirilen eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası’nın bulunduğu 12.026.56 metrekarelik alanın Çanakkale Belediyesi tarafından kent halkına yeniden kamusal alan olarak kazandırılması, alana konulan tabela ile kentlilere duyuruldu.

Özelleştirme ile Mey Alkollü İçkiler Sanayi Ticaret A.Ş.’nin satılan ve sonrasında yeniden el değiştirerek Multi Turkmall Yatırım Anonim Şirketine mülkiyeti geçen Atatürk Caddesi üzerindeki eski Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası, Eylül 2008’de Çanakkale Belediyesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda, yeni mülkiyet sahibi ÇAV AVM İnşaatları Anonim Şirketi tarafından Çanakkale Belediyesi mülkiyetine geçmesi için yapılan bağış işleminin sonuçlanması ile birlikte deniz kenarında bulunan 12.026,56 m2 alana sahip taşınmaz Çanakkale Belediyesi mülkiyetine geçmişti.

Kararın kesinleşmesinin ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, katıldığı pek çok toplantı ve ziyarette bu alanın artık Çanakkale halkına ait olduğunu duyurmasının yanı sıra, eski fabrika alanının girişine de son olarak bir tabela asılarak, konu kentlilere duyuruldu. Tabelada, “Bu arsanın tamamı 12.026.56 metrekare olup; Çanakkale halkına aittir” ibaresi yer alıyor.

Öte yandan, Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada yaklaşık 12 bin metrekarelik alanda bulunan eski fabrika binalarının ve bacanın korunarak yeni fonksiyon verilmesi ve alanın eğlence-dinlence alanı, kültürel, sosyal faaliyetlere uygun olarak düzenlenmesinin planlandığı, bir bölümünün de kentliler için kamusal alan olarak düzenlenmesinin hedeflendiği belirtildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir