Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bu Kez Lahit Evden Çıktı

Bu Kez Lahit Evden Çıktı

Çanakkale Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü?ndeki antik Parion kentinde yapılan ve yaklaşık 2 aydır sürdürülen arkeolojik kazılar sırasında yeni bir lahit ortaya çıktı.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Cevat Başaran?ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında, daha önce de Hellenistik döneme tarihli bir prenses ve kraliçeye ait olabilecek altın takıların ele geçtiği iki önemli taş sandık mezar bulunmuştu. Bu kez, Kemer köyündeki bir köy evinde önceki dönemlerde fırının hamur teknesi olarak kullanılmış bir lahit olduğunu öğrenen Parion kazı ekibi, yoğun uğraşlar sonucu sadece ev sahibi tarafından bilinen lahdi, bulunduğu yerden çıkartarak, Parion nekropolünde hazırlanan podyum üzerine taşıdı. Yaklaşık 4-5 ton ağırlıktaki 2,5 metreye 1,25 metreye ölçülere sahip kapaksız lahdin yüksekliği ise 1 metreyi geçiyor. Roma Dönemi İ.S. Yüzyıl tarihli mermerden yapılmış prokonnessos tipi yarı-yapım lahdin ön yüzü üzerinde tabula-ansata ve girlandlar; kısa yan yüzlerde ise girlandlar yer alırken, arka yüzün sonradan değiştirildiği ve bir çeşme cephesi olarak düzenlendiği ve iki yanında selvi ağacı motifleri arasında dilimli kemer şeklinde aynalığı olduğu ve bunun da üzerinde üç satırlık kitabe yeri hazırlandığı belirlendi. Lahdin bulunduğu ev sahibinden edinilen bilgiye göre, 250 yıl kadar önce bu evin dedelerinin eline geçtiği ve o günden bu güne lahdin orada olduğu öğrenildi. Evin yapımı sırasında buraya getirildiği sanılan lahit, bulunduğu yerden kapı kırılarak vinç yardımıyla dışarıya çıkartılabildi.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir