“Bu Savaşın Bir Kazananı Yok, En Çok Kaybedeni Kadınlar ve Çocuklar!”

“Bu Savaşın Bir Kazananı Yok, En Çok Kaybedeni Kadınlar ve Çocuklar!”
17 Temmuz 2014

Türk Tabipleri Birliği Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Hülya Görgün, yaptığı basın açıklamasında İsrail’in Filistinlilerin yaşam hakkını yok saydığını ve bundan en fazla kadınların ve çocukların zarar gördüğünü belirterek “Savaşta kazanan olmaz, ancak kaybedenler kadınlar ve çocuklardır” dedi.

Görgün, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde haber ajanslarından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı operasyonlar sonucunda içinde kadın ve çocukların da olduğu yüzden fazla sivil vatandaşın öldüğü bilgisi gelmektedir. Yaralananların sayısı ise bundan çok daha fazladır. Binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldıkları da gelen haberler arasındadır.
Filistin ve Gazze’de onlarca yıldır bitmeyen bu savaş ortamı üç din açısından da kutsal sayılan bu toprakları adeta kan ve gözyaşı gölüne döndürmüştür. Her iki tarafın dini tutuculuğundan ayrıca beslenen bu savaş ne yazık ki onlarca yıl daha devam edeceğe benzemektedir. Savaştan kimin kazandığı ise ortadadır. Emperyalist emeller ve silah tüccarları?
Bir insanın ve toplumun var olabilmesi için ön koşul yaşam hakkıdır. Biz, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” ile yaşam hakkının dünyanın her yerinde yaşayan her insan için ön koşulsuz bir güvence olduğunu sanmıştık, yanılmışız!
“İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin yazılmasının üzerinden yarım yüzyıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, sağlıklı olmanın ön koşulu olan yaşam hakkının bile dünya üzerinde bir anlamı olmadığının onlarca kez örneğini gördük.
Savaş’ın aynı zamanda bir halk sağlığı sorunu olduğunu yuzlerce yıldır yaşatılan savaşlarda halklar ve biz hekimler, tüm sağlık çalışanları fazlası ile gördük yaşadık.
Gazze’de İsrail Orduları Filistinlilerin yaşam hakkını yok sayıyor ve bunların içinde en çok zararı kadınlar ve çocuklar görüyor. Gazze’de “çocuklarına güzel bir dünya ya da cennet bırakacaklarını” sanan büyüklerin inançları için çocuklar ölüyor. Biz hekimler olarak böyle bir dünyayı anlamıyoruz. Tarih boyunca en büyük acıyı yaşamış bir toplumun ve İsrail’in, nasıl olup da barışa bu kadar düşman olduğunu açıklayamıyoruz.
Biz hekimler olarak; Gazze’de ya da başka bir yerde çocukların, kadınların, erkeklerin hatta askerlerin ölmesini içimize sindiremiyoruz. Bizler, hayatımızı yaşamın sırlarını öğrenmeye ve bu bilgileri insanların daha sağlıklı olarak yaşaması için kullanmaya adamışken insanların savaşta ölmesini kabullenmiyoruz.
Bu nedenle de Gazze’de ya da başka yerde yaşanan tüm savaşları kınıyoruz!
Mesleğimiz adına elimizden daha fazlası gelemediği için de utanıyoruz.
Ve tekrar uyarıyoruz; savaşta kazanan olmaz, ancak kaybedenler kadınlar ve çocuklardır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir