Bülend Engin: “ÇTSO Olarak İlklere İmza Atan Oda Olduk”

Bülend Engin: “ÇTSO Olarak İlklere İmza Atan Oda Olduk”
25 Eylül 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Eylül ayı olağan Meclis Toplantısı ve altı ayda bir yapılması gereken Ortak Komite Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İçdaş Salonu’nda yapıldı. Ortak Komite ve Meclis toplantısında konuşan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin Oda olarak Çanakkale’de hep ilklere imza attıklarını belirterek, “Şehrine Kongre Fuar Merkezi kazandıran tek odaydık. Ar-Ge Merkezi kazandıran tek odayız. Kiosklarda ilk olduk. Kira gelirlerinin tamamını eğitime aktaran tek odayız. Yöneticilerinin huzur haklarını Odaya bağışladığı tek odayız. Su perdesi armağan eden tek oda olarak da ilk ve örnek olacağız inşallah… Bu ilkler hepimizin gururu olduğu kadar aynı zamanda kurumsallaşmamızın da bir göstergesidir” diye konuştu.

Toplantılara ÇTSO Başkan Yardımcıları Sadık Aydoğan ve Mert Mildon ile Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Selçuk Erdoğan, Emin Aydoğan, Güven Barış Yüksel, Hasan Yürükçü, Hikmet Sezen, Mehmet Özkurnaz, Mustafa Kansu katıldılar.

Komite başkanları ve üyelerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan ÇTSO Başkanı Bülend Engin, kanunun bu toplantıları yılda iki kere yapmayı gerektirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ise Başkanlarımız ile sizlerden gelebilecek öneri ve fikirleri sıcağı sıcağına almak için ayrıca her ay toplanıyoruz. Bu toplantıları ne yazıktır ki; üçte bir katılım ve hep aynı komite başkanlarımızla gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 6000 üyeyi temsil eden 85 yıllık bir kurum olarak komitelerimizin daha aktif olmasını, proje üretmelerini ve takip etmelerini istiyoruz. Gündemimiz hep Çanakkale olmalıdır, iş dünyası olmalıdır, ekonomi olmalıdır. Yoksa bu toplantıları sadece kanuni şartları yerine getirmek için, prosedürü tamamlamak için yapsak; bu Çanakkale ve Türkiye için büyük bir kayıp olurdu. Önemli olan ekonomimize katkı sağlayacak çalışmalarda hep birlikte kafa yormak, hep birlikte elimizi taşın altına koymaktır.
Odamızın omurgasını sizler oluşturuyorsunuz. İnşaat malzemesi satıcıları ve gıda sektöründe faaliyet gösteren komitelerimizin bir arada faaliyet göstermek amacı ile site kurulması taleplerini Yönetim Kurulumuza iletmeleri ile yer arama çalışmalarını başlattık. Ancak hala bu komitelerimizden talep ve taahhütleri alamadık. Özellikle ilgili komite başkanlarımızdan bir an önce bu çalışmayı tamamlayıp sunmalarını rica ediyorum.
14 no’lu Komitemizin 18 Mart Üniversitesi’nde ‘Otobüs Kaptanlığı’ bölümü, 18 no’lu Komitemizin ‘Sigortacılık’ bölümü açılması ile ilgili taleplerini kararlarının ertesinde Rektörlüğe iletmiştik 12 Eylül tarihli yazı ile Senato gündemine alındığı iletildi. Akaryakıt satıcıları, tehlikeli madde taşıyan üyelerimizin sıkıntılarını sürekli ilgili mercilere iletiyor ve takip ediyoruz. Talep olması halinde 11 Ekim’de TOBB ile birlikte bir eğitim düzenleyeceğiz. Komitelerimizden gelen fuar ziyareti isteklerine yeterli talep olması halinde katılım sağlıyoruz. Komitelerimizin tüm kararları Yönetim Kurulu gündemine alınıyor, mevzuat çerçevesinde değerlendiriliyor.”

Sözlerini, “İstediklerimizi hayata geçirmek için güçlü bir irade, kararlılık varsa, birlikte çalışabilecek ortak akıl varsa başarı kendiliğinden gelir. Çanakkale’mizde kararlılığı ortaya koyacak en önemli kurumlardan biri Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’dır” diyerek sürdüren ÇTSO Başkanı Bülend Engin, şöyle devam etti:

“Yerelde kalkınmaya en büyük desteği vererek ülkemizin kalkınma hedeflerine en fazla katkı sunacak kurum da biziz. Bildiğiniz gibi Çan Dr. İbrahim Bodur OSB ve Ezine Gıda İhtisas OSB için kararlarımızı oybirliği ile tereddütsüz aldık. Çünkü sanayisiz büyüme ve kalkınmanın mümkün olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Çanakkale’de tarım ve hizmet sektörleri mutlaka sanayi ile desteklenmelidir. Son zamanlarda en sık duyduğumuz ekonomik terimlerden birisi “orta gelir tuzağı”dır. Ülkemizin 2023 hedeflerinde kişi başına geliri 25 bin dolara çıkartmak var. Bu hedefe vardığımızda orta gelir tuzağından da kurtulmuş olacağız. Bunun tek yolu da sanayidir, üretimdir, ileri teknoloji ile katma değeri yüksek üretimdir.
Bu yüzden OSB’leri önemsiyoruz. Çan ve Ezine’de kurulmasını planladığımız OSB’leri; inşallah özel sektörün dinamizmini ve hızını, kamunun gücü ve tecrübesi ile birleştirerek, çalışmalarımızı daha verimli hale getirerek Çanakkale’ye kazandıracağız.”

“SU PERDESİ ARMAĞAN EDEN TEK ODA OLARAK İLK VE ÖRNEK OLACAĞIZ”
ÇTSO’nun Çanakkale’de hep ilklere imza attığını vurgulayan Bülend Engin şöyle konuştu:

“Anadolu’nun Anahtarı Çanakkale” Projemizin çalışmaları devam ediyor. Çanakkale Boğazımızda Kordon boyunda müzikli su dansları ve film gösterimlerinin yapılacağı Su Perdesinde ÇTSO imzası olacak. Şehrine Kongre Fuar Merkezi kazandıran tek odaydık. Kiosk’larda ilk olduk. Kira gelirlerinin tamamını eğitime aktaran tek odayız. Yöneticilerinin huzur haklarını Odaya bağışladığı tek odayız. Su perdesi armağan eden tek oda olarak da ilk ve örnek olacağız inşallah. Bu ilkler hepimizin gururu olduğu kadar aynı zamanda kurumsallaşmamızın da bir göstergesidir. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının kişilere değil Çanakkale’ye hizmet için çalıştığının, kısıtlı bütçelerle istenilirse neler yapılacağının kanıtıdır. Bu ilkler, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda kişilere değil Çanakkale’ye kazanç sağlandığının ispatıdır.
Şahsım ve yönetimimiz hiçbir zaman küçük hesaplar peşinde olmadık. Bizler ‘Küçük olsun benim olsun’ anlayışını yıkarak Çanakkale Ruhunu yaşatma ve yüceltme gayretinde olduk. Ortada başarılı çalışmalar varsa bu anlayışın sonucudur. Bizden sonraki Odamız yöneticilerine bırakacağımız en değerli mirasımız da bu anlayış ve sonucunda ortaya çıkan eserlerdir.
Toplantılarımızdan sonra Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu konuğumuz olacak. Konuşmasını, neler söyleyeceğini ben de sizler gibi merak ediyorum ve bilmiyorum. Ancak şunu biliyorum ki ne konuşulursa konuşulsun Çanakkale’nin kendi uçağını alacak ve uçuracak gücü vardır. Dün söylediklerimizin arkasındayız. ÇTSO ve yönetimi ve tüm üyeleri ile tek vücut halinde bunu istersek yapabiliriz. Yeter ki isteyelim, hep birlikte ortak akıl ile bunu da başarırız. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlarken içinde bulunduğumuz Ahilik haftasını ve Ekim ayı ilk haftası içinde idrak edeceğimiz mübarek Kurban Bayramınızı kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Daha sonra Meclis toplantısına geçildi. Meclis Başkanı Osman Okyay’ın Çanakkale’ye gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’yu karşılamasından dolayı gecikerek katıldığı toplantıyı Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy yönetti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir