Bunları Yapan İnsan Olamaz! 10 Günde 3 Yunus Öldürüldü!

09 Kasım 2016

Çanakkale Boğazı’nda artan yunus ölümleri vatandaşlar tarafından büyük tepki görüyor. Son olarak Mutur cinsi bir yunus, delici bir cisimle vurulmuş halde yelken sporu yapan öğrenciler tarafından bulundu.

Çanakkale‘de son on günde üçüncü kez yunus ölümü gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde Yelken kulübü önündeki sahilde spor yapan öğrenciler ölü bir yunus ile karşılaştılar.İlgili kurumlara olayı haber veren öğrencilerin çağrısına, DenizTemiz/TURMEPA Derneği danışmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz ve ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi dekanlığı adına Doç.Dr. İlknur Ak destek verdi.
1

Yunus üzerinde incelemeler yapan İnanmaz ve Ak, yunusun çok büyük ihtimalle insan eliyle öldürüldüğünü tespit etti. Gözünün arka tarafından şiş yada zıpkın benzeri delici bir cisimle öldürüldüğü düşünülen yunusun, Mutur cinsi olduğunu ve yaklaşık 1,5 metre boyunda olduğunu belirten Dr. İnanmaz ve Dr. Ak;

“Bu tür, Akdeniz havzasında sadece Karadeniz’de bulunur ve en küçük yunus türüdür. Ancak Ege ve Marmara Denizinde gözlem ve ölüm kayıtları vardır. İstavrit, sardalya ve mezgit gibi balıklarla beslenen bu tür zaman zaman balıkçı ağlarına zarar verdiği gerekçesiyle kasten öldürülebilmektedir. Barcelona konvansiyonu gibi uluslararası anlaşmalarla korumak zorunda olduğumuz bu tür, Akdeniz Foku ve diğer tüm deniz memelilerinin avlanması 1983 yılından beri yasaklanmıştır. Aşırı ve yasa dışı avcılığın artması bu canlıların da besin kaynaklarını azaltmakta, bu nedenle de balıkçı ağlarına zarar verebilmektedirler. Oysa temiz ve dengeli bir ekosistemde sürdürülebilir balıkçılık anlayışıyla avcılık yapılabilse hem diğer canlılar hem de insanoğlu uzun vadede karlı çıkacaklardır”

diyerek yetkililere çağrıda bulundu. Daha önceden de yunus ölümleriyle karşılaştıklarını söyleyen doktorlar, son haftalarda durumun giderek daha kötü bir hal aldığını dile getirdi.
3
Öte yandan öldürülen yunusun, ÇOMU-Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’ne gömüldüğü belirtildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir