Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Korosu Çanakkale’de Konser Verdi

29 Kasım 2011

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Türk Halk Müziği Korosu Çanakkale’de konser verdi.

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İrfan Güz, engellilerin her alanda yaşama doğrudan katılabildiklerini belirterek, “Bu kapsamda engellilerin toplumsal yaşama doğrudan katılabilmenin araçlarından biri olarak gördüğümüz sanatsal faaliyetleri, bizzat engellilerin katılarak gerçekleştirecekleri müzik ve tiyatro alanında yapacağımız faaliyetlerle gerçekleştirmeyi düşündük. Bu amaçla öncelikle Türk Halk Müziği Korosu oluşturmaya karar verdik. Öğreticiliği ve şefliğini hocamız İftihar Vanlı’nın yapacağı Türk Halk Müziği Korosu’na, kendisini türkülere yakın hisseden, türkü söyleyen, söylemek isteyen, çalgı aleti çalan engelli arkadaşlarımız ve engelli yakınlarımızı davet ediyoruz” dedi.

Başkan Güz, kentte müzikle uğraşan engellilerin olduğunu bildiklerini de belirterek, “O arkadaşlarımızın da koro çalışmalarında olması, koromuzu daha da etkili kılacak. Koro çalışmalarımızın engelli arkadaşlarımızın, başarılı olabileceklerini görmeleri ve göstermeleri bakımından da önemsiyoruz” dedi.

Bursa Kent Konseyi Engelli Meclisi Türk Halk Müziği Korosu’nun 90. Yıl Kültür Merkezinde verdiği konserin, engellilerin de bu alanda kendilerini var etmelerinin önünde hiçbir “engel” olmadığını göstermesi açısından bir örnek olduğunu da söyleyen İrfan Güz, “Yapacağımız etkinlikler sadece müzikle ilgili sınırlı kalmayacak. Tiyatro gurubu oluşturmak için de çalışmalar yapıyoruz. Bunun için de kendilerinde yetenek ve ilgi olduğunu bilen engelli arkadaşlarımızı tiyatro grubuna davet ediyoruz. Bu çalışmalarımızı 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası’nda kentimizde hemşerilerimizin önüne çıkartmayı hedefliyoruz. Sadece bununla da yetinmeyeceğiz. Guruplarımızı komşu illere de taşıyarak konserlerimizi ve oyunlarımızı oralarda da sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen konserde birbirinden güzel eserleri seslendiren Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Türk Halk Müziği Korosu’na teşekkür eden Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İrfan Güz, etkinlik sonunda katılımcılara günün anısına çeşitli hediyeler verdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir