Bütün İllerde Afet Risk Yönetimi Uygulanacak

01 Temmuz 2014

Türkiye’deki tüm illerde risk değerlendirmesine dayalı afet risk yönetimine geçilmesi için AFAD, JICA ile işbirliği içinde ‘Etkin Afet Risk Yönetimi Kapasite Geliştirme Projesi’ni yürütüyor. Proje kapsamında pilot il seçilen Bursa afet risk değerlendirme ve afet risk azaltma planları hazırlayacak.

Afet Risk Yönetim Standartları‘nı ve ‘Bütünleşik Afet Risk Değerlendirmesi ve Azaltılması Planları‘nı oluşturmak için AFAD‘ın Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı JICA ile işbirliği içerisinde yürüttüğü ‘Etkin Risk Yönetimi Kapasite Geliştirme Projesi‘ kapsamında 25 Haziran’da Ankara’da ‘Seminer ve Ortak Koordinasyon Komitesi (JCC) Toplantısı‘ yapıldı.

AFAD Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanı Mehmet Akif Danacı ve JICA Türkiye Başkanı Mayumi Endoh’un açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda, projenin son 1 yıl içerisindeki çıktıları ile 2014 yılı içerisinde hazırlanması tasarlanan afet risk değerlendirmesi ve zarar azaltma planlarına ilişkin taslak kılavuzlar gündeme alındı. Pilot il seçilen Bursa’da uygulama ve yaygınlaştırma çalışmaları yapılması görüşüldü.

Proje, Türkiye’deki tüm illerde risk değerlendirmesine dayalı afet risk yönetiminin uygulanabilmesi hedefiyle başlatıldı. Türkiye’nin afet risk yönetim becerilerini arttırmayı amaçlayan ‘Etkin Risk Yönetimi Kapasite Geliştirme Projesi‘nin ilk çıktısı ‘Afet Risk Azaltma Planı Kapsamlı Taslak Kılavuzu’ oldu. Kılavuz yerel planların hazırlanmasında bir referans noktası olacak. Proje ile ‘Deprem ve Tsunami Risk Değerlendirme‘, Heyelan Risk Değerlendirme‘ ve ‘İnsan Kaynaklı Afetler Risk Değerlendirme‘ başlıklı tamamlayıcı kılavuzlar da hazırlanacak.

Yerel düzeyde afet risk azaltma planlarının hazırlanmasına yönelik kılavuzlar oluşturulmasına katkı sağlayacak projenin 1’nci yılı sonunda elde edilen çıktıların paylaşıldığı toplantıya Daire Başkanları Ahmet Atik ve Murat Nurlu da katıldı. Tokyo Üniversitesi’nden Doç. Dr. Takaaki Kato’nun Japonya’daki afet risk azaltma planlarını anlattığı toplantının sabah oturumunda proje uzmanıShoji Hasegawa sunumuyla projeye ilişkin genel bilgiler de katılımcılara tekrar aktardı.

[canakkaleafet.gov.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir