Büyük Anafarta Köyü ‘Atatürk’e Vefa İstiyor

Büyük Anafarta Köyü ‘Atatürk’e Vefa İstiyor
17 Mart 2010

Çanakkale Savaşları içerisinde önemli yer tutan, Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasını yansıtan Anafartalar Zaferi’nin simgesi olarak savaş karargahının restore edilmesi istendi.

Büyük Anafarta Köyü Muhtarı Hasan Alyıldız, Çanakkale Savaşları sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün, köylerindeki karargahtan savaşı yönettiğini belirterek, tarihe yön veren büyük destanın yazıldığı topraklarda yaşamaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Atatürk’ün bu bölgede savaştığını, yaklaşık 5,5 aylık bir süreyi burada geçirdiğini ifade eden Alyıldız, karargahın bulunduğu yerin şu an otlarla kaplı olduğunu bildirdi.

Alyıldız, karargahın bu köyde olduğunun resmi kayıtlarda da yer aldığını ifade ederek, “Dedelerimiz, ninelerimiz, Atatürk’ün buradan gelip geçtiğini, cepheye gittiğini bize anlatırlardı. Biz bunlarla büyüdük” dedi.

Karargahın yerinin belli olduğunu, ortaya çıkarılmasını istediklerini kaydeden Alyıldız, şöyle konuştu:

“Atatürk, burada kaldı, savaşı buradan yönetti. Atatürk’ün karargahı restore edilmeli. Bizim bu konuda bazı başvurularımız var. Burasının ‘Atatürk Karargahı’ haline getirilerek, halkın ziyaretine açılmasını istiyoruz. İnsanların bu bölgeye gelerek, Atatürk’ün karargahını, savaştığı yeri, Anafartalar Kahramanı unvanını aldığı bu yeri görmelerini ve burasının restore edilmesini istiyoruz.”

Hasan Alyıldız, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün köylerinde uzun zaman kalmasına rağmen, köylerine yeterli ilginin gösterilmediğini savundu.

Turların bu köye getirilmediğini öne süren Alyıldız, “Bu bölge savaşın orta yerinde kalmış ama buna karşın buraya ilgi ve alaka çok az. Gerekli ilgi alaka gösterilmiyor” dedi.

Alyıldız, Atatürk’ün, o dönemde kullandığı ve köyün içinde bulunan hamamın da yıkılmak üzere olduğunu söyledi. Anıtlar Kurulu tarafından tescil edilen hamamın onarımı için bir işlem yapamadıklarını belirten Alyıldız, “Burası tarihin akışını değiştiren bir yer, ama bir ilgisizlik var. Biz doya doya yaşanmış bir tarihin içindeyiz. Ama nedense köyümüze yönelik bir ilgi görmüyoruz. Buradaki savaş hatıraları yeterli ilgiyi göremiyor” diye konuştu.

[Kaynak: CNN Turk]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir