Büyükanafarta Köyü’nde Orman Yangını

19 Ağustos 2012

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Eceabat ilçesine bağlı Büyükanafarta Köyü’nde çıkan orman yangını köyü tehdit altına aldı. Yangın 5 hektarlık alanda etkili oluyor.

Edinilen bilgiye göre köye yakın bir bölgede başlayan orman yangını rüzgarında şiddetiyle köyü tehdit etmeye başladı. Yangına 2 amfibi uçak, 2 helikopter ve 5 uçak ile karadan müdahale çalışmaları sürüyor.

Öte yandan yangının çıkış bölgesinde araç yolu bulunmadığından ekipler zor anlar yaşarken şiddetli rüzgar endeniyle Tekirdağ, Keşan ve Edremit’ten takviye uçak talebinde bulunuldu.

Güncelleme: 19 Ağustos 2012 Pazar Saat 18:45
ORMAN YANGINI KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI
Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içindeki Büyük Anafarta köyünde öğle saatlerinde başlayan orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Saat 15.30 sıralarında bilinmeyen bir sebeple Büyük Anafarta köyü yakınlarında başlayan orman yangını şiddetli rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüdü. Yangının bulunduğu bölgeye kısa sürede intikal eden Orman İşletme Müdürlüğü?ne bağlı ekipler bölgede yol bulunmaması sebebiyle zor anlar yaşadı. Bunun üzerine il merkezinde konuşlanan 5 söndürme uçağı ile civar il ve ilçelerden 2 amfibi uçak ve 3 helikopter talep edildi. Kısa sürede bölgeye gelen hava unsurlarının da katılımı ile söndürme çalışmaları hız kazandı. Yaklaşık 5 hektarlık alanda devam eden yangın akşam saatlerinde hız keserek kısmen kontrol altına alındı. Ekiplerin bölgede söndürme çalışmalarına devam ettiği öğrenilirken, yangının milli park sahası ve şehitlikler ile Büyük Anafartalar Köyü’ne sıçramasının söz konusu olmadığı açıklandı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir