Büyükbaş Yem Sorunu İçin Köylere İtalyan Çimi Dağıtıldı…

25 Ekim 2016

“Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında İtalyan Çimi-Trinova (Sütotu) yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için; Lapseki’nin Dumanlı, Adatepe, Şahinli köyleri, Biga’nın Güleçköy, Eğridere köylerinde, Merkez Çıplak, Özbek, Gökçalı köylerinde ve Ezine’nin Pazarköy ile Çamoba köylerinde proje başlatıldı. Projenin başlangıç töreni Lapseki’nin Dumanlı köyünde gerçekleştirildi.

Çanakkale İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene İl Müdürü Erdem Karadağ, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Lapseki İlçe Müdürü Latif Candan, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, teknik personeller, Dumanlı ve Adatepe muhtarları ile üreticiler katıldı.  İl Müdürü Erdem Karadağ törende yaptığı konuşmasında, “İl Müdürlüğü olarak Lapseki, Biga, Merkez ve Ezine’de bu yıl Trinova-sütotu yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesini başlattık. Trinova yaygın olarak ekimi yapılan arpa, yulaf, tritikale, mısır silajı ile fiğ çeşitlerine kıyasla iyi bir bakım yapıldığı takdirde daha verimli ve yüksek besin değerli kaba yem elde edilebilir. Hayvancılık yapan üreticilerimiz, hızlı büyüyen ve yılda kuru şartlarda 2-3, sulu şartlarda 5-6 biçim yapılabilen, özellikle süt ve besi çiftliklerinde hayvanların severek tüketeceği tek yıllık, iyi bakım şartlarında iki yıllık bir yem bitkisiyle tanışacaklardır. Hayvanlar uzun süre hasıl kaba yem tüketme şansına sahip olması beklenmektedir” dedi.
1
Yaklaşık 2 bin dekar alanda uygulanması planlanan proje ile, hayvancılık işletmelerinin sürdürülebilirliği için kaba yem sorununa alternatif ürün yaratılması hedeflenmektedir.  Trinova, verim ve protein oranının yüksekliği ile hayvan başına süt ve besi veriminin artırılması açısından başarılı bir yem bitkisidir. Bu sayede kırsal kesimde yaşanılan büyükbaş hayvancılıktaki gerilemenin de önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir