Büyükpaşa Köyü’nde Arpa Çeşit Demonstrasyonu Tarla Günü Yapıldı

07 Temmuz 2014

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Çan İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda Ülkesel düzeyde Araştırma-Yayım-Çiftçi bağının güçlendirilmesi amacıyla “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması” Projesi kapsamında, İl Müdürlüğü ve Koordinatör Araştırma Enstitüsü olan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile kurulmuş olan Arpa Çeşit Demonstrasyonuna ait Tarla Günü 4 Temmuz 2014 tarihinde Çan’ın Büyükpaşa Köyü’nde yapıldı.

Düzenlenen tarla gününe İl Müdürü Erdem Karadağ, İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, Şube Müdürleri, Tarımla İlgili Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürü Erdem Karadağ yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığımız, Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirilmiş olan yeniliklerin çiftçilerimize ulaşmasını sağlamak amacıyla; 2012 yılından itibaren Tarımsal Yayım Hizmetlerinin Desteklenmesi Projesini yürürlüğe koymuştur. Proje kapsamında yer alan bu çalışma, 2012 yılında 13 koordinatör enstitü ve 46 İl Müdürlüğü, 2014 yılında ise 21 koordinatör enstitü ve istasyon müdürlüğü ile birlikte, 55 il müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Koordinatör Enstitüler ve İstasyonlar ile projenin faaliyet alanındaki İl Müdürlükleri işbirliği ve koordinasyon içinde yayım faaliyetlerini bir program dahilinde gerçekleştirmektedir.
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Müdürlüğümüz işbirliği ile yürütülen Yeni Arpa çeşitlerinin tanıtılması projesi kapsamında 2012 yılında Biga İlçemizde ve Merkez İlçe Tevfikiye köyünde demonstrasyonlar kurulmuş olup, sonucunda Biga ilçemizde tarla günü yapılmıştır. Yapılan Tarla gününde Ege Tarımsal Araştırma Enstitümüzün geliştirmiş olduğu Hilal arpa çeşidi 490 kg/da verim ile en yüksek değere ulaşmıştır.
2013 yılında ilimizde Bayramiç ve Ezine ilçelerimizde beş lokasyonda Arpa Çeşit Demonstrasyonu kurulmuştur. Ezine ilçemizdeki bir demonstrasyonumuz da aşırı yağışlardan dolayı çimlenme ve çıkış olmamıştır. Domuz zararı ve kuş zararı Hilal arpa çeşidinde verimi etkilemiş dört lokasyonda ortalama verim 230 kg/da olarak gerçekleşmiştir.
Ortalama verimler; Bayrak arpa çeşidinde 330 kg/da, Sancak arpa çeşidinde 310 kg/da Vamıkhoca 98 çeşidinde 324kg/da, Akhisar98 çeşidinde ise 239 kg/da dır.
2014 yılında ise şuan içinde bulunduğumuz tarla dahil dört lokasyonda demonstrasyon kurulmuştur. 11 Haziranda Merkez İlçe Özbek Köyünde yapılan tarla gününde hilal arpa çeşidinde kuş zararından dolayı 250 kg verim elde edilmiştir. Hasat sonrası en fazla verim 490 kg ile Vamıkhoca 98 çeşidinde görülmüştür.
13 Haziranda Ezine ilçemiz Akköy köyünde yapılan tarla gününde hilal çeşidinde domuz zararı nedeniyle 350 kg/da ortalama verim elde edilmiştir. Verim ortalaması Sancak çeşidinde ise 525 kg/da olarak gerçekleşmiştir.
Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması adı altında yürüttüğümüz hilal arpa çeşidi tanıtımı demonstrasyonun kurulmasına katkı sağlayan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne, demonstrasyonu kuran ve Tarla gününü gerçekleştiren İl Müdürlüğümüz personeline teşekkür eder, Kurumum ve Bakanlığımız adına sonsuz teşekkürlerimi arz ederim”

Büyükpaşa Köyü çiftçilerinden Cemali Savaş’a ait 12 da 600 m2‘lik tarlada kurulan demonstrasyonda EGE TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ tarafından geliştirilen HİLAL, SANCAK, AKHİSAR 98 VE VAMIKHOCA 98 olmak üzere 4 çeşit sertifikalı, 1 çeşitte yörede ekilişi yapılan yerli çeşit arpa kullanıldı. Yapılan hasat sonrasında çeşit bazında ortalama verimler; Vamıkhoca 460 kg/da, Hilal 300 kg/da, Akhisar’98 340 kg/da, Sancak 405 kg/da, Yerli çeşit 225 kg/da oldu.

[canakkale.tarim.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir