“ÇABA’M Tahta At Çocuk Oyuncak Atölyesi” Açıldı

12 Haziran 2012

Çanakkale Belediyesi tarafından projelendirilen ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2011 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklediği ve Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ÇABA’M Tahta At Çocuk Oyuncak Atölyesi resmi açılışı gerçekleştirildi.

2012 yılı Şubat ayında sözleşmesi imzalanan ve Mart ayında öncelikle eğitim süreci başlayan proje, Nisan ayında ürünlerini vermeye başladı. Kısa zaman içerisinde beğeni kazanan ürünler yaratan kursiyerler, ürettikleri ürünleri atölyenin resmi açılış töreninde beğeniye sundu.

11 Haziran tarihinde atölyenin Küçük Sanayi Sitesindeki yerinde gerçekleştirilen açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Mesleki Teknik Eğitim Şube Müdürü Bayram Ali Dur, ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yıldız, ilgili oda başkanları, kursiyerler ve yakınları katıldı.

Çanakkale için yeni bir üretim alanı olan ahşap çocuk oyuncağı üretimi alanında girişimciliğin oluşturulması, nitelikli iş gücü ve istihdamın arttırılmasının hedeflendiği projeye ilişkin görüşlerini dile getiren Başkan Gökhan, “Belediye olarak hazırladığımız bu proje ile GMKA’ya başvuruda bulunmuştuk. Kentli istihdamını içeren bu projemiz de diğer projelerimiz gibi GMKA’dan destek gördü. 133.000 TL’ye mal olan projenin 120.000 TL’sini GMKA, 13.000 TL’sini Çanakkale Belediyesi bütçesinden karşıladı. Şimdi bu atölyede tamamen doğal olarak tahtadan yapılan oyuncaklar üretiliyor. Plastik oyuncaklar gibi zararlı değil bunlar. Yıllar önce tahtadan yapılan bu oyuncakları bizler yıllar sonra yeniden canlandırarak çocuklarımızla buluşturuyoruz. Atölyemizde 11 kursiyer çalışmalarına devam ediyor. 10 kişisi bayan. Bu da bizleri bu sektörde bayanların emek vermesi açısından oldukça mutlu etti. Hanımlara gerekli imkanlar sağlandığında yapamayacakları işin olmadığını bir kez daha gösterdiler. Şimdi burada üretilen ürünler kentli ile buluşacak. Aynalı Çarşı içindeki dükkanımızda sergilenip satılabilecek. Bizler kadınlarımızın el emeklerini gelire çevirebilmeleri için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Açılışta GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan da projeye ilişkin olumlu görüşlerini ve beğenilerini dile getirdi. Gündoğan, “Ajans projelerinden en iyi yararlanan kurumun Çanakkale Belediyesi olduğunu belirterek uyum içerisinde çalışıldığını belirtti.

Proje ortaklarından olan Mesleki Teknik Eğitim Şube Müdürü Bayram Ali Dur da geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de gerçekleştirilen bir sergide burada yapılan ürünlerin de sergilendiğini belirterek sergilenen ürünler arasında bu projenin ürünleri en fazla ilgiyi çekti. Bu bizi ayrıca mutlu etti” dedi.

Konuşmaların ardından atölyenin açılış töreni gerçekleştirildi. Halk Eğitim Merkezi Mobilya ? Dekorasyon Eğitmeni Rafi Mandacı CNC Tezgahında örnek ürün üretimi de gerçekleştirdi. Ardından atölyede kullanılan makineler ve kursiyerlerin el emeği ile ürettikleri tahtadan yapılmış oyuncakların sergisi gezildi. Oyuncaklar tüm katılımcıların büyük beğenisini kazandı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir