Çakı Gibi Asker Oldular

18 Eylül 2009

Çanakkale’de 116. Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1989-3 tertip 2 bin 500 er, yemin ederek usta asker oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelerek vatani görevlerine başlayan Mehmetçikler, bayrak ve silah üzerine el koyarak, vatanın bölünmez bütünlüğü için seve seve can vereceklerine dair yemin etti. Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen tören, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim’in birlikleri selamlaması ve ardından sancağın yerini alması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra bir konuşma yapan Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Kurmay Kıdemli Albay Hüseyin Kurtoğlu, asker ailelerine seslenerek, “Kınalar yakarak, davul zurnalar eşliğinde halaylar çekerek vatan görevine yolladığınız yiğit evlatlarınız temel askerlik görevini tamamlayarak and içme töreni ile Jandarma teşkilatı saflarına katılmak üzere sarsılmaz bir irade ile karşınızda dimdik duruyorlar. Çelik gibi disiplinli ve sarsılmaz iradesiyle dosta güven, düşmana korku veren, sizleri de büyük bir heyecan ve coşku ile selamlayan bu yiğit evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır. Bizlere emanet ettiğiniz kınalı kuzularınızı gözümüz gibi koruduğunuzdan emin olabilirsiniz? dedi.

Yapılan konuşmanın ardından 2 bin 500 Mehmetçik törenle yemin etti. Asker ailelerinin duygusal anlar yaşadığı yemin töreni sırasında bazı aileler gözyaşlarına hakim olamadı. Tören sonrasında aileler, çarşı iznine çıkan evlatları ile hasret giderdi.

Yemin törenine Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ile diğer protokol üyeleri ve askeri mülki erkan katıldı.

İHA

Yorumlar...
 • Uğur
  23/04/2011 04:04

  Ahhh ne günlerdi onlar be :(

 • tahsin çorak
  21/09/2009 17:31

  arkadaşlar ben 2.bölükteyim her şey çok harika ben gelmeden önce orası iyi deil çok ağır eğitim var falan dediler bana hepsi yalan kendilerine zor geldiği için öle diolar bence.18 eylülde yemin töreninden sonra evcil izne çıktim 3 günde özledim arkadaşları komutanlarımızı herşeyi yani kısaca benden sonra gelecek arkadaşlar emin olun çok iyi ve güzel bir yer burda 3yıl önce askerliğini yapmış arkadaşlarım var onlar bile arıyor buraları burda komutanlar babalarımız gibi her sorunumuzla ilgileniyorlar kısacası iyi bir yer

 • rıdvan
  20/09/2009 14:08

  ben 1989/3 tertiplerden biriyim allah herkesin yardımcısı olsun bizde yemn ettik artık askeriz çok güzel bir yer allah komutanlarımızdan razı olsun bizde sıramızı savmaya geldik savıyoruz HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN BABA ERZİNCANLI

 • Uğur Ağdaş
  19/09/2009 11:57

  Evet gerçektende çok sevinçli ve bir o kadarda onurlandırıcı bir gün yaşadık ayrıca duygusallığı da birlikte yaşadık. Bende ibrahim karaman kardeşime katılıyor 116. jandarma er eğitim alayı gerçektende harika biryer. Alay Komutanımız Sn. Hüseyin Kurtoğlu`ndan Uzman Çavuşlarımıza Kadar Hepsi Bizim için uğraşan çok değerli komutanlarımız. Askerliğimin ilk 2 Haftası alışmakta çok zorlandım. Aslında Zorlandığım Kısım askerlik değildir Aile özlemi. 3,5 Aylık evliyim ve baharında askere gittim ama VATANİ görevi yapma bilinci herşeyi yoluna soktu. Artık yeminli bir askerim. HERŞEY VATAN İÇİN.

 • ibrahim karaman
  18/09/2009 15:56

  öncelikle merhaba bende o 2500 askerlerden biriydim 3 gurp 6 bölükte sag baştan sola 6 yukardan aşşagı 17 sıradaydım yemin ettim vatani görevimi yapmak için ailem gelmedigi için 1 ay sonra çaeşı iznine cıktım yemin etmenin sevinci ve mutlulugu hala içimde çanakkale cok güzel bi yermiş .burdan herkesin bayramını kutluyorum ve tüm komutanlarıma tşekkür ediyorum özellikle SEDAT TEKİNDOR komutanımıza sevgi ve saygılarımı iletiyorum ÇANAKKALE 116 JAN.ER.EGT.ÇOK GÜZEL BİYER BİZDEN SONRA GELECEK ARKADAŞLARIMIZ HİÇ MERAK ETMESİNLER SÜPER Bİ YEER BURA

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir