Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Çanakkale’de

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer Çanakkale’de
30 Mayıs 2011

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumu Şube binasının açılışını yaptı.

Bugün öğle saatlerinde Gelibolu’ya gelen Bakan Ömer Dinçer, ilçe girişinde AK Parti İlçe Başkanı İsmail Ege, Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku ve diğer partililer tarafından karşılandı. Camikebir Mahallesi Hastanebayırı Sokak’taki Sosyal Güvenlik Kurumu Şube binasının açılışını yapan Bakan Dinçer, Çanakkale ve Gelibolu’ya bakan olarak ilk gelişi olduğunu belirterek, “Burada olmaktan çok mutluyum. Karşınıza ilk kez çıkıyorum. Aslında güvenlik merkezlerinin sadece fiziki bina olarak algılanmaması gerekir. Mutlaka bir fiziki boyutu var ama, bu yerler bizim AK Parti hükümetlerinin vatandaşa bakışı ve kamu idaresiyle ilgili algılaması üzerine bir fikrin sembolize edildiği bir kurumdur. Biz hükümet ve bakanlık olarak vatandaş odaklı bir kamu idaresi anlayışını geleneksel yönetim anlayışımızın yerine idame ettirmek istiyoruz. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde emeklilerin, işçilerimizin ve sigortalılarımızın olduğu her yerde Sosyal Güvenlik Merkezlerimizi kuruyoruz. Bunu da vatandaşlarımız bize gelsinler diye değil, biz onlara gidelim diye yapıyoruz” dedi.

Bakan Dinçer, Türkiye’de 250’den fazla Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açılışına izin verdiklerini belirterek, “Bu hizmetlerimiz içinde özellikle kurduğumuz medula sistemiyle adeta tüm dünyaya örnek olunacak bir noktaya gelmeye başladık. Hastanelerde artık sağlık karnesi yerine kimlik numaranızı söyleyerek muayene olabiliyorsunuz. Yaptığımız bu yenilikleri uluslararası alanlarda ve Birleşmiş Milletler toplantılarında bile onurla anlatıyoruz. Şimdi yeni bir hedefimiz var. Bir vatandaşımız bize geldiğinde o çayını içerken, biz emekli işlemlerini yapacağız ve ‘İşleminiz tamam, paranız bankadaki hesabınıza yattı’ diyeceğiz. Bunu da başaracağız. Çanakkale’de de emekli olma süresini 26 güne indirdik. Çalışan arkadaşlarımıza da bir şey söylemek istiyorum. Binamızın sadece fiziki yapısının iyi olması iyi hizmet vermemizi sağlar. Ama diğer bir hizmet şekli ise çalışanın iyi ve güler yüzlü olmasıdır. Vatandaşa iyi davranmıyorsanız, onu azarlarsanız bu binanızın iyi olmasının hiçbir anlamı kalmaz. Bakın buradan söylüyorum. Vatandaşı üzerseniz, ben de sizleri üzerim” diye konuştu.

SGK Çanakkale İl Müdürü Ali Sürücü ise, Gelibolu Sosyal Güvenlik Merkezi’nde şu anda sağlık aktivasyon işlemleri, geçici iş görmezlik ödemeleri, sağlık ödemeleri, borçlanma işlemleri, emeklilik talep dilekçeleri ve yurtdışı borçlanma taleplerinin alınması işlemlerinin yapılmakta olduğunu ve en kısa sürede aylık bağlama ve işveren işlemlerine başlanılmasının planlandığını belirterek, binada 43 bin 88 vatandaşa hizmet verileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Dinçer, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Kaymakam Namık Kemal Nazlı, AK Parti milletvekilleri Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve SGK Çanakkale İl Müdürü Ali Sürücü tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu Gelibolu Hizmet Binası’nın açılışı yapıldı. Daha sonra binayı gezen Bakan Dinçer, açılışın ardından esnafı ve Gelibolu Harb-İş Sendikası Temsilciliği’ni ziyaret etti. Bakan Dinçer, daha sonra feribotla Lapseki ilçesine geçti.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÖMER DİNÇER’DEN ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bazı internet sitelerinde yer alan 1991 yılından önce işe başlayan sigortalılara yönelik bir defaya mahsus yaş sınırlaması beklemeden emeklilik hakkı tanınacağı yönündeki yazıların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Böyle bir çalışmamız kesinlikle yok. Bunu çok açık bir şekilde sizlere söylemek isterim” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret eden Bakan Ömer Dinçer Tuna’nın şehir ile ilgili verdiği brifingi dinledi. Ardından soruları cevaplandıran Bakan Dinçer, basın mensuplarının emeklilik kapsamında kaldırılan yıpranma paylarının yeniden geri verilip verilmeyeceği konusuna temkinli yaklaştıklarını belirterek, “Yıpranma payının yeniden kazanımı için bütün gazetecilerin değil de sadece kameramanlar için bu sorun dile getirildi. Bu konuda Kameramanlar Derneği yetkilileri en son 1- 1,5 ay önce beni de ziyaret ederek bu konuyu paylaştılar. Ben de arkadaşlarıma bu konuyu incelemeleri konusunda talimat vermiştim. Doğrusu seçimlerden sonra bu inceleme nasıl sonuç verir bu konuda bir fikrim yok. Şu anda size çok net bir şey söyleme durumunda değilim. Şurada şunu da söylemek lazım. Burada bizleri en çok tedirgin eden husus sizi haklı görüyor olmakla birlikte bunun başka talepleri de tetikleyeceği endişesidir. Dolayısı ile meseleye bakarken o boyutu ili değerlendiriyoruz. Seçimlerden sonra gerekirse ortaya çıkacak durumu sizlerle ayrıca paylaşırım” dedi.

Bakan Dinçer, bazı internet sitelerinde son birkaç aydır yer alan 1991 yılından önce işe başlayan sigortalılara bir defaya mahsus yaş sınırlaması beklemeden emeklilik hakkı tanınacağı yönündeki yazılar konusundaki sorulara ise şu cevabı verdi: “Böyle bir çalışmamız kesinlikle yok. Bunu çok açık bir şekilde sizlere söylemek isterim. Türkiye’de maalesef biz çok genç yaşta insanları emekli ederek aktif-pasif oranını kötü oranda bozduk, hem de sosyal güvenlik açıklarını çok fazla arttırdık. Sosyal güvenlik reformu zaten yaş süresini uzatmayı amaç edinen bir reformdu. Biliyorsunuz sosyal güvenlik sisteminde biz evrimsel bir geçişle her yıl 1 yaş uzatarak sosyal güvenlik sisteminde dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Bu açıdan emeklilik yaşını öne almaya çalışan bir çalışmamız yok şu anda” dedi.

Basın mensuplarının sorularının cevaplanmasının ardından Vali Güngör Azim Tuna tarafından Bakan Dinçer’e Ayvacık yöresine ait el dokuması bir halı ile Çanakkale Savaşı’nda Türk askerlerinin giydiği Enveriye şapkası hediye edildi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÖMER DİNÇER: “TÜRKİYE’NİN ADALET SİSTEMİ İDEOLOJİK BİR HAL ALMIŞTIR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Güvenilir bir adalet sistemi kurmaya ihtiyacımız var. Türkiye’nin adalet sitemi ideolojik bir hal almıştır. Ben şahsen adalet sistemine güvenmiyorum” dedi.

İki gündür Çanakkale ve ilçelerinde çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunan Bakan Dinçer, sabah saatlerinde Kolin Otel’de bir toplantıya katıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Dinçer, bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konuşmasında adalet sistemi hakkındaki endişelerini dile getiren Dinçer, “Güçlü bir sivil toplum, ancak demokrasiye sahip çıkabilecek bir toplumdur. Bu da yetmez, güçlü ve ileri bir demokrasi için herkesin güvendiği bir adalet sistemi kurmak gerekiyor. Toplumun hiçbir kesiminde, hiçbir insanın kendisine haksızlık edilebileceğine dair önyargı olmamalı. Böyle bir adalet sistemi güven vermez. Onun için güvenli bir adalet sistemi kurmaya mutlaka ihtiyacımız var” diye konuştu.

Türkiye’nin adalet siteminin ideolojik bir hal aldığını, bu durumun vatandaşlar nezdinde tereddütlere sebebiyet verdiğini söyleyen Dinçer, “İçinizde işadamı varsa bilir. İşçi-işveren mahkemeye düşsün, işçi haklıdır. Kiracı ile ev sahibi mahkemeye düşsün, kiracı haklıdır her zaman. Hükümet ile memur mahkemeye düşsün, memur haklıdır her zaman. Kanunların uygun bir şekilde hüküm vereceği bir adalet mekanizmasına ihtiyacımız var. Ben kendi adıma söylüyorum. Güvenmiyorum şahsen. Çünkü bana, kamu yönetimiyle ilgili, bu dönemde, üniter yapı bozulacak diye haksız yere propagandalarla büyük hakaretler yapıldı. O hakaretler sebebiyle nerede hakkınızı arayabilirsiniz? Başlangıçta mahkemeye verdim bana hakaret eden insanları ama mahkeme ne karar verdi biliyor musunuz? Aynen şu kararı verdi. Birisi hakaret etmiş, diğeri mahkemeye vermiş, o mahkemenin, burada hakaret var mıdır, yok mudur diye hüküm vermesi gerekirdi çünkü yerel mahkeme beni haklı gördü. Onlar Yargıtay’a itiraz ettiler. Yargıtay bu kararı verdi. Ne dedi biliyor musunuz? ‘Ömer Dinçer Anayasa’ya aykırı düşünmektedir. Anayasa’ya aykırı düşünen birisi, kendilerine yapılan eleştirilere tahammül etmelidir.’ Ben size soruyorum şimdi, bu adalet midir? Ben bu ülkede herkesle aynı şekilde düşünmek zorunda mıyım? Eğer bu ülkede düşünmeye dair bir özgürlük varsa birilerinden farklı düşünemez miyim? Kaldı ki benim Anayasa’ya aykırı düşündüğüme dair tespiti kim yapacak?” diye sordu.

Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü: “Danıştay beni çağırdı, kamu yönetimi reformunda. ‘Siz Anayasa’ya aykırı bir kanun yaptınız’ dedi. Meydan okudum onlara, tüm daire başkanlarının olduğu toplantıda. ‘İçinizden bir kişi bu Anayasa’ya aykırı bir cümle göstersin, biz bütün iddiamızdan vazgeçeceğiz’ dedim. Bir tek madde gösteremediler. Ama kamuoyuna çıkıp, ‘Bu anayasaya aykırıdır’ dediler. ‘Neresi aykırı?’ diye sorduğumuzda, ‘Ruhuna aykırı efendim’ dediler. Zaten değiştirmeye çalıştığımız şey de o. Devletle vatandaş arasında tercihimizi biz vatandaş ve millet üzerinden yaptık ve onu değiştirmeye çalışıyoruz. Ama maalesef Türkiye’de son seçim sürecinde, giderek popülistleşen bir siyaset zemini yeniden kurulmaya çalışılıyor. Bu bizi tedirgin ediyor. Bunun en başında sosyal yardımlarla ilgili söylenenler geliyor. Sosyal yardım yapmak bir insanı veya toplumu yoksulluktan kurtarmaz. Sosyal yardım, bir öğün doyurmak gibidir. İnsanları yoksulluktan kurtaracaksak onun yolu farklıdır. Biz bu ülkeyi yoksulluktan kurtarmaya çalışıyoruz, sosyal yardımları mümkün olduğu kadar artırmaya değil.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ardından Ezine ilçesine giderek halka hitap etti.

BAKAN DİNÇER EZİNE İLÇESİNDE VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’de 3 milyon 500 bin olan işsiz sayısını 2 milyon 900 bine kadar düşürdüklerini belirterek, “Önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde bunu yüzde 5’in altına indirmeyi planlıyoruz” dedi.

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde pazar yerinde vatandaşlara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, daha önceki hükümetlerin çalışanları erken emekli ederken yanlış bur tutum sergilediğini belirterek, “Bugün tüm dünyadaki uygulamaların tam tersine, olması gerekenin 2 misli emekliye sahip olduk. Emeklimize vereceğimiz parayı 2 misli insana paylaştırır hale geldik. 9 milyon 600 bin emeklimiz oldu. Bunlar hep onların popülizmi yüzünden gerçekleşti. Onların oy alma bahanesi ile fütursuzca ortaya koydukları vaatler, bu gerçekleştirilemeyecek sözler yüzünden bu ülke ne hale geldi. Şimdi normalde 4-5 milyon emeklimiz olacakken 9 milyon 500 bin emeklimiz oldu. 4-5 milyona vereceğimiz parayı da 9 milyon 500 bine paylaştırır hale geldik. Peki bu reva mıdır emeklilerimize? Bu yaptıkları şey doğru oldu mu? Öyleyse biz diyoruz ki, biz insanlarımızı asla aldatmayacağız. Bizler asla onların geleceğini düşünmeden, onların haklarının ne olduğunu görmeden ve beklenmedik sonuçlar doğuracak şekilde ülkemizin geleceğini riske etmeden söz vereceğimizi söylüyoruz” dedi.

Bakan Dinçer, konuşmasında daha önceki hükümetlerin AK Parti hükümetine 3 milyon 500 binden fazla işsiz bıraktıklarını da belirterek, “Bunun dışında her yıl 800 bin kişi iş gücü piyasasına gelerek iş aramaya başladı. Bugün işsiz sayımızı 2 milyon 900 bine kadar düşürmeyi başardık. Önümüzdeki 10 yıllık süre içerisinde de bunu yüzde 5’in altına indirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bakan Dinçer, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatı ile milletvekili adaylarının da katıldığı Ezine ziyaretinin ardından Çanakkale’ye geri dönerek arabalı vapurla Eceabat ilçesi yönünden İstanbul’a hareket etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir