Çamköylüler Toprakta Oluşan Dev Yarıklardan Tedirgin

Çamköylüler Toprakta Oluşan Dev Yarıklardan Tedirgin
06 Mart 2010

Çanakkale’nin Çan ilçesine 25 kilometre mesafede bulunan 30 haneli Çamköy’de fay hattı yakınlarındaki tarlalarda oluşan metrelerce uzunluğundaki dev yarıklar köylüleri şoke etti.

Çan-Etili fay hattının yakınlarında bulunan Çamköy’de arıcılık yapan Sefer Sarıoğlu (73), 20 dekarlık hayvan çayırı olarak kullandığı tarlasına gübre atmak için gittiğinde toprakta boydan boya dev yarıklar oluştuğunu görünce çok korktuğunu belirterek, “Köyümüz Çan-Etili fay hattına çok yakın. Son günlerde yaşanan depremlerin ardından bizler de tedirgin olmaya başladık. 200 metre uzunluğunda, 5 metre eninde, 1 metre yüksekliğindeki yarıklar bölgemizde meydana gelen depremlerin ardından ortaya çıkan bir fay kırığı olabilir” dedi.

Köy Muhtarı Celal Sarıoğlu da köy yerleşim alanına 500 metre mesafelerde 3 ayrı tarlada meydana gelen dev yarıkların köylüleri korkuttuğunu belirterek, “Köyde herkes deprem olacağı korkusunda. Yarıklar sadece tek bir tarlada değil, 4-5 tarlada var. Konuyu yetkililere haber verdik. Ancak halen bu konuda bir inceleme yapılıp bize bilgi verilmedi. Oluşan yarıkların sebebini öğrenmek istiyoruz” dedi.

Çanakkale İl Genel Meclisi 2. Başkanvekili, Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı MHP Çan İl Genel Meclis Üyesi Halil Turhan da olayın ardından köye giderek bölgede incelemelerde bulundu. Halil Turhan, düz toprakta yaşanan yarıkların bir fay hattını andırdığını belirterek, “Tabii biz bu konunun uzmanları değiliz. Çamköy, Etili fay hattı üzerinde yer alıyor. Buradaki yarıklar da bundan kaynaklanmış olabilir. Tarlalarla meydana gelen dev yarıkların ilgili birimlerce incelenerek gerekli tedbirlerin almalarını istiyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir