Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çamurla Yoğrulan 50 Yılın Eserleri Beğeniye Sunuldu

Yurtiçi ve yurtdışında çalışmaları ve sergileri ile saygın bir yer edinen Seramik Sanatçısı Mustafa Tunçalp’in ‘Çamurla Yoğrulan 50+2 Yıl’ isimli sergisi Seramik Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

17 Haziran Salı günü gerçekleştirilen açılış törenine, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar ve çok sayıda davetli katıldı. Şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi olan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu Seramik Bölümü’nden mezun olan ve bir dönem Çanakkale Seramik Fabrikalarında da görev yapan Tunçalp’in, geleneksel çiniler, halı ve kilim motifleri, hat sanatı, ebru desenleri ve Osmanlı motiflerinden esinlenerek ortaya çıkardığı ve meslekte geride bıraktığı 50 yılın ardından açılan sergiye katkı sunan eserleri, davetliler tarafından da büyük beğeni topladı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e Çanakkale ziyaretinde takdim edilen Çeşmi Bülbül Porselen Vazosu’nu (1972) ve İran Kraliçesi Şah Banu’ya Çankaya Köşkü tarafından takdim edilen Soyut Kuş formunu (1976) yapan isim olan Tunçalp, İran, Pakistan, Yunanistan, Japonya, İtalya ve New York’ta sergilenen eserleri sayesinde özgün Türk Seramik Sanatının en önemli temsilcilerinin başında geliyor.

Seramik Sanatçısı Mustafa Tunçalp’in 50 yıllık birikimiyle oluşan sergi, 17 Ekim tarihine kadar Seramik Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

[canakkale.bel.tr]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir