Çan-Çanakkale Karayolu Üzerindeki Tarihi Kestane Ağacı Kurudu

Çan-Çanakkale Karayolu Üzerindeki Tarihi Kestane Ağacı Kurudu
16 Eylül 2008

Çanakkale-Çan karayolu üzerinde Balaban Çeşmesi mevkiinde yer alan Atatürk’ün hatırasını yaşatan kestane ağacı kurudu.

1934 yılında İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte Atatürk’ün kahve içtiği Balaban Çeşmesi mevkiinde bulunan tarihi kestane ağacının kurumasının kendilerini üzdüğünü belirten vatandaşlar bu duruma tepki göstererek, ?Burada bulunan eski bina yıkılarak yerine betonerme bir çay bahçesi yapılmıştı. O sıralarda da bu kestane ağacının dibi doldurularak taşla çevrilmişti. Dibi yaklaşık yarım metre toprakla doldurulan kestane ağacı da sonunda kurudu.

Atatürk’ün ve İran Şahının kahve içtiği Balaban Çeşmesi yanında Atatürk’ün hatırasını yaşatacak bu ağacın yok olması bizleri oldukça üzdü? dediler.
İHA

Yorumlar...
  • fatih şenel
    30/11/2009 21:22

    yıkanlara da yapanlara da yazıklar olsun

  • ALI TUNA
    01/12/2008 16:15

    Degerli arkadaslar,ben bu agacin yakininda bulunan yatili okulda okudum su an almanyada kaliyorum,yillardir okulumu ziyaret etmek icin bulundugum zamanlarda bu agacin altinda oturur cay icer ve anilar tazelenir ve bu güzelim yerlere neler yapabilirim diye düsünürken böyle bir olayin yasanmasi beni derinden üzmüstür,kurumus bir agac icin neler yapilir bilemiyorum,yine her zamanki gibi bir seyi kaybettigimiz zaman degerini anliyoruz,böyle temsili tarih kokan agacin kurumasina izin verenler cezasizmi kalacak bunu sebep olanlardan hicmi hesap sorulmayacak,bu agacin yanindaki beton binayi kim yapmis izni varmiydi bunu yapan MÜHENDISMI kim hic de sanmiyorum ilgililere lütfen duyurun memleketimizin anilarina sahip cikalim insalarin özel ticari cikarlari yüzünden anilarimizi yikmaya kimsenin hakki yok. selamlar 1993 Kirazli.y.i.b.okulu mezunu Ali TUNA (is adami)

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir