Can Deldağ ‘Girişim Sermayesi’ Konulu Konferans Verdi

Can Deldağ ‘Girişim Sermayesi’ Konulu Konferans Verdi
07 Ocak 2010

The Carlyle Group Türkiye Genel Müdürü Can Deldağ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Genç Girişimciler Topluluğu tarafından organize edilen, ?Girişim Sermayesi?nin Küresel Finansman Sahnesindeki Yeri ve Türkiye Tecrübesi? başlıklı konferansa katıldı.

Konferans öncesi bir konuşma yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, üniversite olarak girişimciliği kariyer alternatiflerinden birisi olarak benimsediklerini belirterek, ?Toplumun tüm kesimlerine girişimciliği adres göstermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla böylesine önemli bir konuyu trend olarak yakalamış olmanın üniversite olarak mutluluğunu yaşıyoruz. Zira üniversite düzeyindeki örgütlenmemizi bu temelde gerçekleştiriyoruz. Hem merkezimiz, hem topluluklarımız, hem de bu konuda çalışan öğretim elemanlarımız var. Girişimcilik heyecan verici bir konu. Ancak ne denli heyecan verici olursa olsun ayaklarımızın yere basması gerekir. Önce bir iş fikri geliştirmek gerekiyor. Girişimcilik sırasıyla bu iş fikrini projelendirmek, uygulamak ve sürdürebilmek safhalarından oluşan bir süreç. Bu sürecin bir de finanse edilmesi gerek? dedi.

Konuşmasına ?Benim işim firmalara ve yeni fikirlere yatırım yapmak, yatırım yapılan şirketlerin ihtiyaç duyduğu her türlü desteği sağlamak. Bu amaçla çalışan bir ekibi yönetiyorum? sözleriyle başlayan The Carlyle Group Türkiye Genel Müdürü Can Deldağ ise konferansta farklı yatırım türleri, bunların beklentileri ve çalışma prensipleri hakkında kendi şirketinin portföyünde bulunan firmalar üzerinden örnekler vererek bilgiler aktardı. Özel sermaye fonlarına para sağlayan kaynakların emeklilik fonları, hükümet fonları, sigorta şirketleri ve zengin bireyler olduğunu ifade eden Deldağ, varlık yöneticilerinin, kaynaklardan toplanan özel sermaye fonlarını yatırıma dönüştürdüklerini, şirketlere, yeni fikirlere ve girişimcilere destek olarak hem kazandırıp hem kazanmaya çalıştıklarını belirtti.

Girişim sermayesinin tarihçesi, Türkiye?de özel sermaye fonlarının geçmişi, finansal kriz ve girişim sermayesi, girişim sermayesinin değişik uygulamaları konularını örneklerle anlatan Can Deldağ, konferansın sonunda öğrencilerin sorularına geniş zaman ayırdı.

Öğrencilerin konferansa gösterdikleri yoğun ilgiden ve sordukları sorulardan dolayı memnun kaldığını dile getiren Can Deldağ?a Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Utku Dinçel tarafından plaket, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. C. Varol Tok tarafından da hediyeler takdim edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir