Çan Süt Üreticileri Birliği’nden Sempozyum

18 Nisan 2012

Çan’da Süt Üreticileri Birliği tarafından “Süt İşletmeciliğinde Sürü Yönetimi” konulu sempozyum düzenlendi.

Kardelen Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen, Ege Vet Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Tahir S. Yavuz’un konuşmacı olarak katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Çan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ali Can, “Büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlarımızı aşılamada bilinçli ya da bilinçsiz yetersiz kalıyoruz veya umursamıyoruz. Hayvancılığımızı daha ileri götürmek için bunları yapmak zorundayız” dedi.

Çan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Kahveci de Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda meydana gelen hayvancılık gelişmelerinde rekabet edebilirlik, modernleşme ve eğitim çalışmalarının önem arz ettiğini, ülke ve bölge olarak sürü yönetimi ve koruyucu hekimlik konusundaki zafiyetlere dikkat çekerek, “Koruyucu hekimlikten kasıt tedaviden daha önemli olan hastalığa kaptırmamak bağlamında kısaca özetlenebildiği gibi işletmenin ekonomik kayıplarının en asgari düzeye indirilmesi hususu da çok önemli bir adımdır” şeklinde konuştu.

Sempozyuma katılan Türkiye Süt Üreticileri Birliği Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Cetizli ise, Türkiye Süt Üreticileri Birliği’nin adım adım giderek bir şeyler yapmaya çalıştığını ifade ederek, “Tabi bu nasıl oluyor? Yaşadığımız sıkıntılar meydana geldikçe, önümüze çıkan setleri gördükçe atlamanın, düzeltmenin çarelerini aramaya çalışıyoruz” dedi. Türkiye’de süt üretiminin 13,5 milyon tonu aşmaya, 14 milyon tona gelmeye başladığını ifade eden Cetizli, bundan böyle ilköğretim okullarında da süt dağıtılacağını ve bazı sanayicilerin engelleme yaptıklarını belirterek, “Engellemek için e yaparlarsa yapsınlar okullarımızda süt dağıtımı başlayacak. Ana sınıfından beşinci sınıfına kadar Türkiye’de bu sütler dağıtılacak” açıklamasında bulundu.

Ege Vet Genel Müdürü Tahir S.Yavuz da sempozyumda Süt İşletmeciliğinde Sürü Yönetimi konusunda ve diğer birçok konuda süt üreticilerine aydınlatıcı bilgiler veren bir konuşma yaptı. Yavuz, süt sığırcılığında başarını sürü yönetimine bağlı olduğunu söyleyerek, “Sürü yönetimini temel ilkesi kuruluk ve temizliktir. Sürü yönetimi işlerin bir disiplin içerisinde yapılması demektir. Sürü yönetimi buzağı bakımı, uygun yemleme, aşılama ve sağım teknikleri gibi konuları kapsar” şeklinde konuştu.

Sempozyuma Çan’da Süt Üreticileri Birliği üyesi çiftçilerin yanı sıra Ziraat Bankası Çan Şube Müdürü Yüksel Gözden, çevre ilçelerin süt üreticileri birlik başkanları, Çan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemali Ergin ve çok sayıda köylü vatandaş katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir