Çan’a Gelecek Yeni Termik Santral, 270 MW Gücünde Olacak!

Çan’a Gelecek Yeni Termik Santral, 270 MW Gücünde Olacak!
16 Ağustos 2016

Çanakkale’nin Çan ilçesinde İÇDAŞ Çelik Enerji tarafından 270 mw gücünde Helvacı Termik Santrali kurulumu yapılacak.

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. tarafından Çanakkale İli, Çan İlçesi, Helvacı Köyü, Altıkulaç Mevkinde Helvacı Termik Santrali ( 2.135 MW Akışkan Yataklı Termik Santral, Kül Depolama Sah. ve S.68848 Ruhsat Numaralı Helvacı Kömür Ocağı ) projesinin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Yaklaşık 800 Milyon TL yatırım bedeli olan projede, kömürlerin yanı sıra, kükürtçe/külce zengin, düşük ucuz yakıtları da yakabilecek akışkan yatakta yakma teknolojisi (Circulating Fluidized Bed-CFB) kullanımı yapılacak.

PROJE HALKIN GÖRÜŞüNE SUNULUYOR…
Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası ise halkın görüşüne açıldı. Projeye ilişkin, halkın proje hakkında bilgilendirilmesi, görüş ve önerilerinin alınması amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 29/09/2016 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı yapılacak. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili detaylı bilgi ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve ÇANAKKALE Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğünden alınacağı bildirildi.
Ayrıca İÇDAŞ’ın Çanakkale’de bulunan 405 MW’lik Biga ve 1236 MW güçlerindeki Bekirli Termik Santrali halen faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir