Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Tanıtım Toplantısı Yapıldı
24 Mayıs 2014

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ‘Çanakkale 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’ tanıtım toplantısı, Genel Müdür Yavuz Erdal Kayapınar, Başkan Sedat Yılmaz ve plan yüklenicisi Doğukan BHA İş Ortaklığı yöneticisi Nadir Doğan’ın ortak sunumları ile Ticaret Borsası Toplantı Salonunda dün yapıldı.

Toplantıya Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Milletvekilleri Serdar Soydan, Ali Sarıbaş başta olmak üzere, merkez ilçe ve ilçe- belde belediye başkanları, şehir plancıları, mimarlar, inşaat mühendisleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda kamu ve özel sektör kurum ve kuruluş yöneticileri katıldı.

Toplantı başlangıcında Yavuz Erdal Kayapınar, çok kısa ve hızlı bir şekilde planın 2011 yılından bu yana tarihçesi hakkında bilgi verdi. Kayapınar “Çanakkale ve Balıkesir 1/100 binlik planlaması bizim için en zor bölgelerden biri oldu. Çünkü bu bölgede koruma statüsü, yer üstü ve yeraltı doğal zenginliklerin varlığı çok yoğun olarak yer alıyor. Ayrıca bölge daha önceki yıllarda planlanmış İstanbul ve Bursa kentlerinin de baskısını planlama kriterleri açısından da açıkça yaşıyor. Kendisine ait üst ölçeği de olmadığından bölge bu iki kent arasında sıkışmış bir görüntü arz ediyor. Planlamadaki gecikmenin sebeplerinden biri de yine yer altı ve yer üstü zenginliklerin varlığıdır” dedi.

Kayapınar, sunuş konuşmasını “Biraz sonra size sunacağımız planla ilgili olarak yeni talepleri, daha önce yapılmış talepleri tekrar etmemek koşulu ile bir hafta içerisinde Çarşamba ve bir sonraki Pazartesi gününe kadar bize iletilmesini sizlerden rica ediyoruz. Lütfen talepleriniz çizilmiş ve gerekçelendirilmiş bir şekilde bize iletilsin. Planlanan alan oldukça büyük. Mekansal ve stratejik plan hükümlerini göz önünde bulundurmak zorundayız. İç ve dış dinamiklerin etkisi de plana yansımak durumunda. Biz, planı sizlere getirirken çok fazla yeni alan önerisi yapmadık. Var olan planlanmış alanları koruduk. Şehirleri iki- üç katlık gelişime göre planlamadık. Çanakkale merkezinin gelişmesi Kuzey ve Kuzey Batı yönünde öngrölüyor” diyerek sonlandırdı.

Açılış konuşmasından sonra tek tek bölge ve merkezlerin plan çizimleri üzerinden soru- cevap bölümüne geçildi. Konuşmacılar plan hakkında sorulan sorulara geniş biçimde cevaplar verdiler.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir