Çanakkale 1915 Tır Müzesi, Çanakkale İskele Meydanında

11 Ağustos 2011

Çanakkale’de Tarihçi Ahmet Uslu’nun “Anadolu’da Çanakkale’yi Yaşatıyoruz” sloganıyla başlattığı ve içinde Çanakkale Savaşlarında kullanılan malzemelerin bulunduğu TIR’ı 16 ayda 3,5 milyon kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

Son olarak Çanakkale’de iskele meydanında ziyarete açılan TIR’daki gezici müzeyi ziyaret eden Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Tarihçi Yazar Ahmet Uslu’dan bilgiler aldı. Gezici müze açılışının 18 Mart 2010 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çanakkale’de yapıldığını belirten Ahmet Uslu, “Çanakkale Savaş malzemesi ve görsellerin Anadolu’ya taşınmasının esas amacı, günümüzde çok yıpranan ve gücünü yitiren tarih şuuruna sahip çıkmaktır. 1915’de çeşitli etnik kökene ve inanç gruplarına mensup askerlerin birlik ve beraberlik içinde vatan savunması için kenetlenmeleri, günümüzde yaşanan yapay ayrışmaların anlamsızlığını ortaya koyacaktır. Vatan savunması için 1915’de omuz omuza savaşan, bugün Çanakkale’de koyun koyuna yatan kahramanların torunları arasında oluşturulmak istenen kaos ortamı Çanakkale ruhunun anlatılmasıyla yerini aydınlık günlere bırakacaktır. Zira Çanakkale savaşı tarih sahnesinde silinmek istenen milletin, tek bir yumruk gibi istilacılara gereken karşılığı vermesinin ve dipdiri ayakta olduğunu bütün dünyaya haykırmasının destanıdır. Bu nedenle, Anadolu’nun bağrından kopan Çanakkale’de kaybettiğimiz 253 bin vatan evladının anılarını, malzeme ve görsellerini torunlarına, Anadolu’ya götürüyoruz” dedi.

GEZİCİ MÜZEYİ 16 AYDA 3,5 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ
Ahmet Uslu, 7 bin eserin sergilendiği gezici müzeyi 16 ayda 3,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini de belirterek, “Bu süre içinde 21 vilayet ve 150 farklı yere uğradık. Türkiye’nin yüzde 5’lik kısmı müzemizi ziyaret etmiş oldu. Yaptığımız bu sergi sayesinde Çanakkale’ye gelen ziyaretçi sayısının artmasına katkı sağladığımızı düşünüyoruz. Bu yılki hedefimiz Batı Karadeniz olacak. Çanakkale’nin ardından Batı Karadeniz’de sergimizi açacağız. Kış aylarında da Adana, ile İskenderun civarını düşünüyoruz. Burada en büyük sıkıntımız destek. Eğer gerekli desteği bulamazsak 2012 yılında istemesek de bu işe ara vermek zorunda kalacağız” dedi.

ÇANAKKALE VALİSİNDEN DESTEK
Öte yandan, iskeledeki TIR’daki gezici müzeyi ziyaret eden Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da yapılan çalışma sebebiyle Ahmet Uslu’yu kutladı. Vali Tuna, Çanakkale ruhunun Türkiye genelinde bu şekilde sergilenmesinin önemine dikkat çekerek, “Çanakkale’ye gelebilenlerin dışında çeşitli sebeplerle gelemeyenler de var. Bu sebeple bu projeyi önemsiyor ve destekliyoruz. Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılmasında bu müzenin önemi büyük. Valilik olarak bu konuda bizlerde üzerimize düşen görevi yapıp maddi ve manevi destek sağlayacağız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir