‘Çanakkale 2010’ Projesi United Cities and Local Governments’ın İyi Örnekler Yayınında!

‘Çanakkale 2010’ Projesi United Cities and Local Governments’ın İyi Örnekler Yayınında!
24 Kasım 2010

‘Çanakkale 2010’ Projesi, merkezi Barcelona’da bulunan United Cities and Local Governments (Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı)’ın hazırladığı, dünyada yerel yönetimlerin de dahil oldugu ve kentte sivil girişimlerle birlikte hazırlanan projeleri içeren iyi örnekler çalışmasına kabul edildi.

Dünyada yürütülen farklı örnekleri bir araya getirmesi/derlemesi ve yine farklı ülkelerdeki yerel yönetimlere ve sivil girişimlere örnek teşkil etmesi/fikir vermesi beklenen ‘iyi örnekler’ çalışmasına kabul edilen ‘Çanakkale 2010’, 2010 yılı boyunca Çanakkale kent merkezinde yer alan etkinlikleri bir çatı altında toplayarak, bu etkinlikleri daha etkin bir şekilde duyurmayı ve kentin kültürel dinamizmini kentlilerle ve kent dışındakilerle tartışarak Çanakkale’yi kültür ve sanat alanında bir devinim içine sokmayı ve bu devinimin sürdürülebilir olmasını hedefleyen sivil bir girişimdi.

Bundan sonraki aşamada, gerçekleştirilen çalışmaların detayları, karşılaşılan zorluklar, yapılan işler, eksiklikler ve başarıları içeren detaylı bir araştırma yapılacak.

“ÇANAKKALE 2010” NEDİR? NEYİ HEDEFLİYOR?

Çanakkale 2010, 2010 yılı boyunca Çanakkale kent merkezinde yer alan etkinlikleri bir çatı altında toplayarak, bu etkinlikleri daha etkin bir şekilde duyurmayı ve kentin kültürel dinamizmini kentlilerle ve kent dışındakilerle tartışarak Çanakkale?yi kültür ve sanat alanında bir devinim içine sokmayı ve bu devinimin sürdürülebilir olmasını hedeflemektedir.

Bu kapsamda, kentte yapılagelen etkinlikler ve yapılması tasarlananlar Çanakkale 2010 çatısı altında toplanacak ve kentin kültürel üretimine katılım teşvik edilerek, kent aktörlerinin beraber hareket etmelerine fırsat yaratılacaktır.

Çanakkale 2010 iki temel aktivite alanı üzerinden yürüyecektir. Bu alanlardan ilki Çanakkale kentinin yerel kültür politikalarının hazırlanması için “12 ay & 12 Tema” başlığıyla yapılacak kent tartışmalarıdır. Kentin kültür politikalarını katılımcı bir şekilde oluşturmak için kentte her ay bir tartışma toplantısı düzenlenecek ve her ayın sonunda bu tema ile ilgili kentliler tarafından bir manifesto hazırlanacaktır.

Çanakkale 2010?un ikinci aktivite alanı ise kentte halen devam eden ve yapılmasi planlanan aktivitleri bu temalar çerçevesinde bir araya getirerek, kenttteki tartışmayı ve sanat hareketliliğini canlandırmak olacaktır.

‘Çanakkale 2010’ hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Yorumlar...
  • ismail erten
    25/11/2010 10:19

    güzel haber olmuş... elinize sağlık...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir