Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi’nin Yeni Ofisi Açıldı

03 Ekim 2013

Çanakkale Valiliği tarafından Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümüne yönelik projelerin geliştirilmesi amacıyla geçen yıl kurulan 2015 Koordinasyon Merkezi için İskele Meydanı’nda yeni düzenlenen ofis törenle hizmete açıldı. 2015 Koordinasyon Merkezi daha önce İl Özel İdaresi binasında hizmet veriyordu.

Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi açılış törenine Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkan Vekili Av. Muharrem Erkek, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi, Vali Yardımcıları Mustafa Tüysüzoğlu, Hüseyin Kulözü, Cemal Yıldızer ve Bekir Sıtkı Dağ, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Enver Aydın, İl Emniyet Müdürü Osman Zoroğlu, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Kurulduğu günden buyana İl Özel İdaresi binasında bir odada hizmet veren 2015 Koordinasyon Merkezi için İskele Meydanı’nda Gestaş Deniz Ulaşım A.Ş.’ye ait bina düzenlendi. Kapsamlı bir onarımdan geçirilen ve çevre düzenlemesi yapılan bina Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezi olarak hizmete açıldı. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşma yapan Vali Ahmet Çınar; “Hepinizin bildiği gibi Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı olan 2015 yılıyla Hükümetimiz gibi uluslararası anlamda da savaşla ilgili olan ülkeler ve onların üst düzey temsilcileri konu ile çok yakından ilgililer. Tabi bu şehrin yöneticileri ve yaşayanları olarak asıl vazife bizimdir düşüncesiyle biz de çok ilgiliyiz. Daha önceki sayın Valimizin yapmış olduğu çalışmaların bir devamı olarak bu ofisi burada açmak suretiyle işlerimize hız vermek istiyoruz. Bu tür büyük organizasyonlar ülkemizde ajanslar kurularak yürütülüyor. Henüz bir ajans kurulmadı ama Başbakanlıkta Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapan sayın İbrahim Kalın beyefendi sayın Başbakanımızın kendilerine konu ile ilgili görev verdiğini ve 100. yıl etkinlikleri ile ilgili olarak bir ajans kurulmasının etkili olacağı kanaatininde olduklarını bana ilettiler. TBMM çalışmaya başladı, bundan sonra takdir yetkililerindir, sayın Başbakanımızındır. Her şartta bu etkinliklerin gerçekleştirilmesi hep birlikte sağlanacaktır. Burada önemli olan projelerin akışının sağlanması, projelerin değerlendirilmesi ve projelerin uygulanmasıdır. İnşallah hep birlikte ve yüzümüzün akıyla 100 yıl programlarını gerçekleştireceğiz. Ofisimizi özellikle burada açtık. Burası şehrin merkezinde ve görünürlüğü iyi olan çok uygun bir konumda. Çanakkalelilerin ve Çanakkale?ye gelen misafirlerin neredeyse her an önünden geçtiği bir yerde. Merak ettiklerini sorabilirler ve önerilerini iletebilirler. Mekan biraz küçük olabilir. Ancak daha sonra genişletilebilir veya başka ek mekanlarda açılabilir. Ajans kurulumu gerçekleşene kadar zaman kaybetmemek adına yerel anlamda elimizden geleni yaparak, projelerin değerlendirmeleri neticesinde proje seçimlerini tamamlamayı hedefledik. Ajans kurulunca burada yapılan çalışmaları oraya entegre ederek zaman kaybını önlemiş olacağız. Çanakkale?den olduğu gibi tüm Türkiye’den de projeler bekliyoruz. Avustralya Konsolosumuz da buradalar, sürekli temas halindeyiz. Önceki gün Avustralya Büyükelçimiz geldiler. Yeni Zelanda’dan da yetkililer gelmeye devam ediyorlar. 100. yıl etkinliklerine önem verdiklerini ifade ediyorlar ve bu doğrultuda onlarda hazırlıklarını yürütüyorlar. Müştereken yapmamız gereken programlar da olacak, belirli bir aşamadan sonra her şey şekillenecektir. Hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Ahmet Çınar konuşmasının ardından Belediye Başkan Vekili Av. Muharrem Erkek, Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal ve Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi ile birlikte Çanakkale 2015 Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yaptı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir