Çanakkale’den Cumhurbaşkanı Gül’e Toprak, Bayrak ve Deniz Suyu

14 Mart 2013

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Türk bayrağı düzenlenen Zafer Koşusu ve okulların katıldığı Zafer Yürüyüşü ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teslim edilmek üzere yola çıktı.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü kutlamaları nedeniyle düzenlenen törenle 16. Zafer Koşusu’nun startı verildi. Törene, Vali Vekili Hüseyin Kulözü, bürokratlar, askerler ve öğrenciler katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Vali Vekili Hüseyin Kulözü; “Bu zafer, Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkmasına ve 1. Dünya Savaşı sonrasında başlattığımız Kurtuluş Savaşı’na ilham kaynağı olmuştur. Ülkemizin her yöresinden binlerce şehit verdiğimiz günleri bir daha yaşamak istemiyorsak, o günleri unutmayacağız, şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnetle anacağız. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olan gençlerimizin, milletimizin birlik ve beraberliği içinde, şanlı bayrağımızı ilelebet dalgalandıracaklarına, ülkemizi daima ileriye götüreceklerine inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle Zafer Koşusu’nu başlatıyor, kutsal emanetlerimizi sayın Cumhurbaşkanımıza sunmak üzere teslim ediyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.

Vali Vekili Kulözü’nün konuşmasının ardından Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve Türk bayrağı Ankara’ya götürecek olan atletlere teslim edildi. Halk oyunları gösterisinin ardından protokol üyelerinin başlangıç için havaya attığı karanfillerle birlikte zafer yürüyüşü de başladı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir