Çanakkale Anzakları Bekliyor

Çanakkale Anzakları Bekliyor
03 Nisan 2009

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 25 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Anzak törenleri öncesi bölgede hazırlık çalışmaları devam ederken, otellerdeki doluluk oranın da yüzde 80’e ulaştığı açıklandı.

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Ali Akol, 25 Nisan?da gerçekleştirilecek Anzak törenlerine ilginin 2005 yılından itibaren azalmaya başladığını belirterek, “Anzaklar özellikle sonu “0” ve “5”li yıllarda törenlere daha çok ilgi gösteriyorlar. 2005 yılında Çanakkale’de otellerde doluluk oranı yüzde 100 oranındayken, bu oran o yıldan itibaren her yıl azaldı. Geçtiğimiz yıl yüzde 90 doluluğun olduğu ilimizdeki otellerde bu yılki doluluk oranı yüzde 80’lerde kaldı” dedi.

Anzakların Çanakkale’de konaklama oranının düşük olmasının en önemli sebebinin grupların İstanbul?a inişlerinde burada konaklatılmasından kaynaklandığını da belirten Ali Akol, “Avustralya ve Yeni Zelanda’dan uçakla İstanbul?a gelen gruplar özellikle Sultanahmet civarındaki otellerde konaklatılıyorlar. Burada İstanbul turu da yaptırılan turistler sadece Anzak törenlerinin yapılacağı gün otobüslerle Çanakkale’ye getirilip törenin ardından yine otobüslerle bir kısmı İstanbul’a, bir kısmı da Kapadokya bölgesine götürülüyor. Bu sebeple de ilimizde konaklatılmayan Anzaklar’ın il ekonomisine de katkısı olmuyor” dedi.

İHA


2009 Yılı Anzak Törenleri Programı İçin Tıklayın

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir