Çanakkale / Babakale’de Survivor Kampı Düzenlenecek

Çanakkale / Babakale’de Survivor Kampı Düzenlenecek
30 Haziran 2014

Ulusal Arama Kurtarma Derneği (ULUSAR) bugüne kadar kendi üyelerine ve gönüllülerine düzenlediği Survivor Kampı’nı 2014 yazı için, heyecan, adrenalin ve macera arayan herkese açıyor. Kamp, Asya Kıtasının bittiği yerde, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale’de herkes için hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim vadediyor.

31 Temmuz – 04 Ağustos 2014 tarihleri arasında 18 Yaşından büyük ve katılıma engel olacak kadar sağlık sorunu bulunmayan herkese açık olacak kampta yapılacak etkinlikler ve içerikleri ise şöyle belirtiliyor:

 • Tanışma, Kamp Brifingi Takımların Oluşturulması
  Kamp koordinatörünün ULUSAR SURVİVOR KAMPI hakkında katılımcıları bilgilendirmesinin ardından katılımcılar ve ekip liderlerinin tanışmasına geçilir. 15’er kişiden oluşan takımlar ve liderleri belirlenir.
 • Takım Çalışması
  Takımlara belirli materyaller verilerek (tahta, karton, boya, ip, metal materyaller vs.) takım sembollerini yapmaları istenir. Burada amaç birbirini tanımayan takım üyelerinin bir an önce kaynaşması ve gerçek bir takım olma yolunda ilk adımı atmalarıdır.
 • Kamp Ateşinin Yakılması ve Kamp Ateşi Eğlenceleri
  Kamp boyunca sönmeyecek olan ve kampın başladığını simgeleyen kamp ateşinin yakılmasından sonra, katılımcılar gelecek günün yorgunluğuna KAMP ATEŞİ EĞLENCELERİ ile hazırlanır. Kamp ateşi katılımcılar tarafından beklenecektir.
 • Doğada Yaşam ve Hayatta Kalma Eğitimi
  Doğada zora düşmek yalnızca doğa sporlarıyla uğraşanların kaderi değildir. Bu zordan kurtulmak için de ille de doğa sporlarıyla uğraşıyor olmak gerekmez. Hiç ummadığınız bir anda yaşadığınız şehrin ortasında dahi bileceğiniz basit hayatı idame bilgileri hayat kurtarabilir.
  Zor koşulların getirdiği baskı altında neyi nasıl nasıl yapacağını bildiği için rahat düşünebilen, kendi yaşamını sürdürdüğü gibi çevresinde bulunan bir kaç kişinin de yaşamlarının devam etmesine etken olabilen, facia ile sonuçlana bilecek durumları tatlı bir anı haline getirebilen kişinin kendine güveni artacaktır ve hayatta başarı oranı yükselecektir.
  Eğitimde, hayatta kalma teknikleri ana hatları ile gösterilir ve gece yürüyüşünü kapsar. Katılımcılara, hayatta kalma teknikleri ana hatları ile gösterilir. Hayatta kalmayı etkileyen faktörler, barınaklar, ateş yakma, ocaklar, yardımcı aletler, su ihtiyacı ve karşılanması, yabani bitkisel yiyecekler, yabani hayvansal yiyecekler, yardımcı vasıtalarla yön tayini, işaretler ve işaret verme.
 • Tekne Turu ve Deniz Aktiviteleri
  Katılımcılar program dışında, serbest zamanlarda Babakale’nin muhteşem denizinde serinleyebilecekleri gibi Assos’a yapılacak tekne turu ile de hem Assos’un maviler güzeli denizinin hem de el değmemiş koylarda denize girmenin keyfine varacaklar.
 • Takım Oyunları
  Takım oyunları müthiş parkuruyla sizi bekliyor. Takımlar hazırlanan parkurlarda hem zor şartlar altında mücadele verecekler hem de çok eğlenecekler.
 • Temel Dağcılık Eğitimi
  ULUSAR’ın deneyimli dağcılık eğitmenleri tarafından verilen temel dağcılık eğitimleri, eğitimin ilk aşaması teorik dersler; Öncelikle, tırmanış teknikleri, stilleri, tırmanış ve iniş istasyonlarının kurulması, top- rope (tırmanış ipi) ve malzemeler hakkında ayrıntılı teorik eğitim alınıyor.
  Bir sonraki aşamada uygulamaya geçiliyor. Malzeme takıp çıkartmak, yerden birkaç metre yükselerek yapılan egzersizlerle ip inişi (abseiling) ve top rope tırmanış uygulaması yapılıyor.En son aşamada lider tırmanışın (eğitim alındıktan sonraki uzmanlaşılan tırmanış) temel bilgileri alınıyor ve tecrübeli bir kaya tırmanışçısıyla beraber usta-çırak ilişkisiyle uzun rotalarda tırmanışlara başlanıyor.
 • Barbekü Partisi ve Kapanış Eğlenceleri
  Takım oyunlarında dereceye giren ekiplerin ödüllerinin verilmesinden sonra barbekü partisi ve kapanış eğlenceleri başlar. Partimizin gizli parolası; “Tıkabasa Ye.” Ancak partiye katılmak için parolayı bilmek yetmiyor, söylenen şarkılara eşlik etmeyi de unutmamalısınız.
 • Kapanış, Sertifika Dağıtımı, Toplu Fotoğraf Çekimi ve Vedalaşma
  Tüm katılımcılara ULUSAR Survivor Akademi tarafından hazırlanan sertifikalar dağıtıldıktan toplu fotoğraf çekimiyle birlikte ULUSAR Survivor Kampı tamamlanmış olur.

ULUSAR Survivor Kampı ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi ve katılım şartları www.ulusar.org/survivor adresinden edinilebilir.

ULUSAR Hakkında;

“ULUSAR, üniversite yıllarında Arama Kurtarma Topluluğu çatısı altında yıllarca beraber çalışmış, sayısız operasyon, eğitim ve tatbikat deneyimine sahip bir ekip tarafından kurulmuştur.
ULUSAR kar amacı gütmeyen, toplum yararına çalışmayı amaçlayan bu bağlamda bilimsel ve sportif çalışmalara destek veren bir kurumdur.
ULUSAR yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada olabilecek doğa felaketlerinde, yangın, sel ve kazalarda canlıların hayatlarını kurtarmak adına bir araya gelmiş gönüllü bireylerden oluşmaktadır. Bu her arama kurtarma derneğinin kendine seçtiği birincil görev olmakla beraber Ulusal Arama Kurtarma Derneği için de böyledir. Ancak ULUSAR toplumu doğal afetler ve kazalar konusunda bilinçlendirmeyi ve bu misyonu öncelikle tüm Türkiye’ye daha sonra bütün dünyaya yaymayı kendine ilke edinmiş gönüllülük esasına dayanan bir kurumdur.
ULUSAR üye profili her geçen gün artarken, aramıza yeni katılan üyelerimizle birlikte; %75’i üniversite, %25’i lise ve %21’i kadın %79’u erkek olan ve yaş ortalaması 30 olan bir üye profili ortaya çıkmıştır.”

Filtreler:
Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir