Barış Atölyeleri Devam Ediyor

09 Nisan 2013

Çanakkale Belediyesi ile Mavitay Çocukların Kültür Evi işbirliğinde 5-15 yaş arasındaki çocuklara yönelik hazırlanan “Çanakkale Barış Atölyeleri” programı devam ediyor.

2013 yılı boyunca sürecek olan atölyeler, Mavitay’ın yanı sıra kentteki sosyal yaşam evlerinde de yürütülüyor. Tüm boyutlarıyla barış kavramının konuşulduğu atölyelerde yaratıcı drama ve sanat uygulamaları, uzman ve sanatçı buluşmaları düzenleniyor. Şubat ayında başlayan program kapsamında şu ana kadar 33 atölye çalışması ve Birim Ömer Erol, Ezgi Yemenicioğlu Negir ve Fırat Bingöl’ün konuk olduğu 3 buluşma gerçekleştirildi.

500’ün üzerinde çocuğun katıldığı etkinliklerde çocukların çoğunun barış, ayrımcılık, birlikte yaşam, iletişim, şiddet, toplumsal cinsiyet, önyargı ve benzeri kavramların farkında oldukları görüldü. Çocuklar bu kavramları sözel olarak ifade ettikleri gibi, gündelik hayatlarından yola çıkarak örneklendirdiler. Bu noktada çocuklar toplumsal barışın ve toplumsal şiddetin bireysel gündelik yaşantılarla örtüştüğünden yola çıkarak çeşitli önermelerde bulundular.

– Tüm dünyada barışın sağlanması için her bireye sorumluluk düşmektedir. Barışın sağlanması ve sürdürülmesi için her birey çaba sarfetmelidir.
– Barışın önkoşulu sağlıklı iletişimdir. İnsanlar birbirini önyargısız bir şekilde dinlemeli ve şiddet dilinden kaçınmalıdır.
– Barışın önündeki en büyük engel ayrımcılıktır. Ayrımcılık bireysel ve toplumsal şiddete neden olur. Şiddetin son bulması ve barışın sağlanması için her türlü ayrımcılığın bertaraf edilmesi gerekmektedir.

Çanakkale Barış Atölyeleri sosyal yaşam evlerindeki programlar, yaratıcı drama ve sanat etkinliklerinin yanı sıra yazar, sanatçı ve uzman buluşmalarıyla devam edecek. Buluşmalar kapsamında Kemal Özmen, Duygu Burunsuz, Önder Öncel, Yunus Bekir Yurdakul, Ferhat Satıcı, Maggie Pınar, Ebru Aktan, Betül Kanbolat çocuklarla buluşacak.
5-15 yaş arasındaki her çocuğun ücretsiz olarak katılabileceği program hakkında detaylı bilgi almak ve etkinliklere katılmak için Mavitay Çocukların Kültür Evi’ne başvurabilirsiniz:
Adres: İsmetpaşa Mah. Hasan Mevsuf Sok. No:43 Çanakkale Telefon: (0286) 212 64 24

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir