Çanakkale Barış Korosu Afyon’da Ayakta Alkışlandı

Çanakkale Barış Korosu Afyon’da Ayakta Alkışlandı
04 Mayıs 2014

Çanakkale Troia Polifonik Korolar Derneği bünyesinde 4 ay önce kurulan ve Çanakkale’de yaşayan farklı meslek gruplarından oluşan ÇANAKKALE BARIŞ KOROSU ilk etkinliğini gerçekleştirdi. 7. Afyon Çocuk Koroları Şenliğine katılan koro, çocuk şarkılarıyla gösterdikleri performanslarla akademik koro dünyasında ve dinleyiciler arasından ayakta alkışlandı. Performans salondaki 700 kişinin katılımı ile ayakta büyük bir coşkuyla söylenen ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ ile sonlandırıldı.

Eğitsel çocuk şarkılarının önemine dikkat çekmek ve büyükler tarafından dramatize biçiminde seslendirmelerle, müzik eğitiminde koro ve şarkı kültürüne dikkat çeken koronun Genel Sanat Yönetmenliğini ÇOMÜ Öğr. Gör. Mete Gökçe yürütüyor.Koro üyeleri, Çanakkale’de yaşayan farklı meslek gruplarından oluşmakta; doktor, hemşire, mühendis, tuhafiyeci, İşadamı, akademisyen, öğretmen, sigortacı, emekli, ev hanımı gibi farklı yapıda kişilerin duygularıyla bir arada çalışmalarını gerçekleştirmekteler. Çalışmalarını İÇDAŞ Spor Kulübü Yelken Okulu’nda gerçekleştiren koro eğitsel ve müzikal performansları ile birçok toplumsal proje üreterek bu alanda önemli bir hedefe odaklanmıştır. Ülkemizde bu yapıda koroların artışına vesile olmak ve toplumsal barışa katkı koyacak mutlu insanlar birlikteliği oluşturarark müziğin evrenselliğini vurgulamayı amaçlamaktadırlar.

ÇANAKKALE BARIŞ KOROSU Afyon’da gerçekleştirmiş oldukları performans sonrasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Karşıya Belediyesi, Mersin, Trabzon ve Ankara’dan bir çok konser teklifleri almıştır. Koro yakın zamanda Çanakkale’de bir konser etkinliğine hazırlanmakta ve 100. YIL ETKİNLİKLERİ kapsamında Çanakkale’de savaşmış ulusların halk şarkılarını o ülkelerin yerel sanatçılarıyla buluşturan bir proje üzerinde çalışmalarını yürütmektedir. Çanakkale Troia Polifonik Korolar Derneğinin diğer bir korosu olan ve çalışmalarını Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesinde yürüten Çanakkale Çocuk Korosu ile Çanakkale Barış Korosu ortak yapıdaki hedefleri; Çanakkale ve farklı illerde eğitsel-akademik ve toplumsal konser ve workshoplarile koro müziğinin halk ve akademik alandaki ortaklığını bir araya getirmektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir