Çanakkale Barosu, 18 Mart’ta Yaşananları Değerlendirdi

20 Mart 2014

Çanakkale Barosu İnsan Hakları Komisyonu, yaptığı yazılı açıklamada 18 mart günü yapılan gözaltılar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu:

18 Mart 2014 günü sabah erken saatlerde Çanakkale içinde emniyet güçleri tarafından çok sayıda kişinin alıkonulduğu, Baromuz tarafından öğrenilmiştir. Konuyla ilgili görevlendirilen meslektaşımız, bu kişilerle görüşmek istediğinde, emniyet yetkilileri tarafından her hangi bir gerekçe gösterilmeden ve işlem sebebi açıklanmaksızın, görüşmesine izin verilmemiştir. Akabinde, Baromuzun iki Yönetim Kurulu üyesi meslektaşımızla birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat edilmiş, ancak yine görüşme izni verilmemiştir. Bu durum meslektaşlarımız tarafından tutanak altına alınmıştır.
Yapılan işlemin niteliği, tarafımızca yakalama ve gözaltına alma olarak değerlendirilmektedir. Mevzuatımıza göre, bu işlemler yapılırken, yakalanan kişiye yakalama sebebi ve hakkındaki iddialar ile müdafiden yararlanma hakkının bulunduğu bildirilmeli ve kendisinin belirlediği bir yakınına, gecikmeksizin, yakalama işleminin haber verilmesi gerekmektedir. Yakalama işlemi tesis edilirken, bu kişilerin yukarıda belirtilen haklardan yararlandırılmadığı görülmektedir. Yasa ve yönetmeliğe uymayan işlemler, kişinin Anayasamızda düzenlenen temel hak ve özgürlüklerine aykırılık teşkil edecektir. Anılan gerekçelerle, bu tip iş ve işlemlerde yasal hakların kullandırılmasında kolluğun gereken hassasiyeti göstermesini ve şehrimizde bu tip uygulamaların tekrarlanmaması temenni ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir