Çanakkale Barosu Meslektaşlarını Silivri’de Yalnız Bırakmadı

09 Ocak 2014

7 Ocak 2014 Salı günü yapılan duruşmaya Çanakkale Barosu’ndan Başkan Av. Bülent Şarlan, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gültekin Yıldız, Av. Soner Aydın, Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Cengiz Tuğral ile Av. Bilge Tuğral katıldı. Duruşma, 24 şubat’a ertelendi.

Silivri’de görülen Balyoz davasında adil yargılama yapılması, savunmanın haklarının kısıtlanmaması ve mesleğin onurun korunması talebiyle Mahkeme Başkanlığına dilekçe verdikleri için ‘yargı görevini etkilemeye teşebbüs’ iddiasıyla haklarında dava açılan İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal ve 9 Yönetim kurulu Üyesi‘nin yargılanmasına 2. Silivri Asliye Ceza Mahkemesinde devam edildi.

7 Ocak 2014 Salı günü yapılan duruşmada, İstanbul Barosu Başkanı Av.Doç.Dr. Ümit Kocasakal, Başkan Yardımcısı Av. Mehmet Durakoğlu, Genel Sekreter Av. Hüseyin Özbek, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Ufuk Özkap, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Füsun DikmenliAv. Aydeniz Alisbah Tuskan, Av. Turgay Demirci, Av. İsmail Altay, Av. Hasan Kılıç ve o tarihte Yönetim Kurulu Üyesi Av. Başar Yaltı tek tek savunma yaptı. Savunmaların ardından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nden getirtilen, Ümit Kocasakal ve Baro Yönetim Kurulu Üyelerinin duruşma salonundaki görüntüleri izlendi.

Daha sonra savcının mütalaasını bildirmesi için duruşma öğleden sonraya ertelendi. Saat 15.00’da yeniden başlayan duruşmada savcı mütalaasını hazırlayamadığını, dosyaya bir gün önce atandığı için en az 1 ay süreye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Mahkeme duruşmayı, 21 Şubat 2014 Cuma gününe erteledi. Söz alan Ümit Kocasakal, “O gün İtalyan Avukatlar Birliği, İstanbul Barosuna ödül verecek. İsterseniz gidişimi, yargılandığımı belirterek iptal ederim” dedi. Hakim bunun üzerine davayı 24 Şubat’a bıraktı.

Silivri Adalet Sarayındaki duruşmaya çok sayıda avukat ile birlikte Çanakkale Barosundan Başkan Av. Bülent Şarlan, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Gültekin Yıldız, Av. Soner Aydın,  Türkiye Barolar Birliği delegesi Av. Cengiz Tuğral ile Av. Bilge Tuğral, Türkiye Barolar Birliği Başkanı  Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye’nin çeşitli illerinden Baro Başkanlarının yanı sıra Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi’nden Michel Benichou, Uluslararası Avukatlar Birliği Eski Başkanı Corrado de Martini, Avrupa Savunma Avukatları Birliği Başkanı Scott Crosby, Paris Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Carbon de Seze, Berlin Barosu Başkan Yardımcısı Bernd Hausler, Alman Avukatlar Derneği’nden Gül Pınar ve Stephan König, Amsterdam Barosu eski Başkanı Hans Van Veggel katıldı.

Duruşma öncesi Başkan Ümit Kocasakal ve Yönetim Kurulu Üyeleri Silivri Adalet Sarayı’nın kapısında alkışlarla karşılandı. Burada basına bir demeç veren Doç. Dr. Av. Ümit Kocasakal “Türkiye’nin nasıl bir ortamdan geçtiğini hatırlatmama gerek yok. Tarihin bazı dönemlerinden yargılanmak bir onurdur. Burada yargılanmak benim için onur madalyasıdır. Yargı kendisiyle ilgili bir karar verecek. Bende açıkçası verilecek kararı merak ediyorum” dedi.

Ümit Kocasakal duruşmada yaptığı savunmasında ise; “Bu mevki ve makamlara keyif çatmak için değil meslektaşlarımızı savunmak için geldik. Barolar alelade meslek örgütleri değildir. Barolar ve avukatlar herkes için güvencedir. Sizin için de güvencedir. Biz hep yargı bağımsızlığını savunduk. Son günlerde yaşadıklarımızdan sonra da bunu savunduk. Herkes susup otururken yargı bağımsızlığını savunan yine bizdik” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise şunları söyledi: “Bu dava Türk hukuk tarihine bir kara leke olarak geçti. Bu davalarda yargılananları tarih unutmayacaktır. Bu davaları yaptıranları isim olarak değil, zulmettikleri için hatırlanacaklardır. Biz yargının namusunu, onurunu, yine yargı temizlesin istiyoruz. Bugün şurada bir beraat kararı verilmesi suretiyle yargının alnının akıyla çıkmasını bekliyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir