Çanakkale Barosu’ndan 21 Mayıs Çerkes Sürgünü Açıklaması

Çanakkale Barosu’ndan 21 Mayıs Çerkes Sürgünü Açıklaması
20 Mayıs 2013

Çanakkale Barosu İnsan Hakları Komisyonu, 21 Mayıs Çerkes Sürgününün 149. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

21 Mayıs İnsanlığa karşı işlenen suçlardan biri olan Çerkes Sürgününün 149. yıl dönümüdür.
Yer küremizde halen insanlığa karşı suçlar işlenmeye devam etmektedir. Arakan ve İşgal altındaki Azerbaycan, topraklarında yaşananlar günümüzün endişe verici sorunları arasındadır. Dünya kamuoyu bu soykırım ve sürgünlere yeterli tepkiyi vermemektedir. Bu durum dünyamızın insan hakları ihlallerinin kıskacında yaşadığını ortaya koymaktadır.
Yurtlarından koparılarak dünyanın çeşitli yerlerine göçe zorlanan Çerkes halkları bugün, Türkiye, Ürdün, Suriye, Irak, Libya ve birçok ülkede dağınık olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Sürgün neticesinde Çerkes dillerinden Ubıhça ölü dil haline gelmiş, günümüzde Ubıhça konuşan kimse kalmamıştır.
Çerkesler, Suriye’de yaşanan gelişmelerden sonra bir kez daha göç etmek zorunda kalmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti 149 yıl önce Osmanlı Devletinin yaptığı gibi tarihi sorumluluğunu yerine getirmiş ve göç etmek zorunda kalan Çerkes halklarını yine bağrına basmıştır. Bunlardan 58’i Çanakkale Biga’ya yerleştirilmiştir.
Çanakkale Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak; Çerkes Sürgününün 149.yılında, bu sürgünde hayatını kaybeden ve zulme uğrayanları saygıyla anıyoruz.

Çanakkale Barosu
İnsan Hakları Komisyonu adına
Av. Tuba Selin Layık

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir