Çanakkale Barosu’ndan Metin Feyzioğlu’na Destek

Çanakkale Barosu’ndan Metin Feyzioğlu’na Destek
13 Mayıs 2014

Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Bülent Şarlan, Danıştay’ın 146’ncı kuruluş yıldönümü törenindeki konuşmasına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahale edip tepki gösterdiği Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na destek verdi.

Baro Başkanı Bülent Şarlan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü töreninde, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun konuşmasına, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahale ettiği ve salonu terkettiği kamuoyunun malumudur.
TBB Başkanı Sayın Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, törendeki konuşmasında Avukatlık Kanununun 75 ve 96. maddelerinden kaynaklanan yetki ve görevi gereğince, hakaret içermeyen, objektif tespitlerle yoğun, sosyal hukuk devletinin gereğini isteyen, katkı sunmayı arzulayan bir konuşma yapmıştır. Bu durum internete yansıyan konuşma metninin tamamı okunduğunda açıkça görülebilecektir. Bu çerçevede, aksi dahi olsa, görüşlerini açıklamak öncelikle demokrasinin ve ifade özgürlüğünün gereği olup ifade özgürlüğü, demokratik toplumun temel değerlerindendir.
Hukukun peşinden koşan Avukatlık mesleği gibi büyük bir camiayı temsil eden Türkiye Barolar Birliği Başkanının konuşmasını yaparken hatta konuşmasını sonlandırmak üzereyken sözlerine müdahale edilerek; edepsizlik yaptığı, yalan söylediği, yasal hakkının olmadığı beyan edilerek susturulmaya çalışılması ve törenin terkedilmesi bu milletin ve avukatlık mesleğinin mensupları olarak bizleri şaşırtmış ve üzmüştür.
Türk Devlet kültüründe böyle bir olayın örneklerini hatırlamakta zorlanıyoruz. Bu üzücü davranış ve sözleri TBB Başkanının hak etmediğini düşünüyoruz. Türkiye Barolar Birliği Başkanına yöneltilen sözler ile gösterilen tavrı, demokratik teamüllere hatta nezaket kurallarına aykırı buluyor, herkesi demokrasinin temel değerleri ve işleyişine saygı göstermeye davet ediyoruz.”

Av. Bülent Şarlan
Çanakkale Baro Başkanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir