Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek: “Yetkimizi Kullandık”

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek: “Yetkimizi Kullandık”

Müfettiş raporlarına dayanarak Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığının “görevlerini kötü kullanma” iddiasıyla, 2. Sulh Ceza Mahkemesinde 12 yıla kadar hapis istemiyle açtığı davanın geçmişteki imar plan tadilatlarını kapsadığını belirten Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek “Görevi kötüye kullanma söz konusu değildir. Yasalar tarafından belediye meclisi üyelerine verilen yetki kullanılmıştır. Yargılama sonucunda gerçek ortaya çıkacak ve adalet tecelli edecektir” dedi.

Aralarında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanısıra CHP, Ak Parti ve MHP’li Belediye Meclisi üyelerinin de bulunduğu 39 kişi hakkında açılan davayla ilgili kamuoyuna yansıyan haberler sonrası Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin bir süre önce yaptığı incelemede 2008, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında belediye meclisi tarafından alınmış imar planı tadilatları kararlarında bazılarını imar mevzuatına aykırılık bulunması iddiasıyla hazırladığı raporların suç duyurusu olarak Çanakkale C. Başsavcılığına verilmesi sonrası yürütülen soruşturmanın ardından Çanakkale 2. Sulh Ceza Mahkemesinde 12 yıla varan toplam hapis istemi davası açılmasını “her dönem, her meclis üyesinin karşılaştığı durum’ olarak yorumlayan Çanakkale Belediye Başkan Vekili ve CHP Belediye Meclisi Üyesi Muharrem Erkek “Yasaların bize verdiği yetkiyi kullandık. Görevi kötüye kullanmamız söz konusu değil” dedi.

Erkek şunları kaydetti “Toplam 5 meclis kararına ilişkin; kimi meclis üyelerine 4, kimi meclis üyelerine 3, kimi meclis üyelerine 2 dosyadan, belediye başkanımıza da 3 dosyayla ilgili dava açılmıştır. Bizler ciddi incelemeler sonucunda algımız bu kararların arkasındayız. İddialar da imar plan tadilatlarına ilişkindir. Biz, belediye meclisi olarak imar plan tadilatlarının büyük çoğunluğunu ret etmekteyiz. Ancak; imar komisyonunun incelemeleri sonucunda emsallerine ve hakkaniyete uygun talepleri de doğal olarak kabul ediyoruz. Bu durum; belediye meclisi üyelerine yasayla verilmiş yetkidir. Bu nedenle, ne belediye başkanı ne de herhangi belediye meclisi üyesi kesinlikle görevini kötüye kullanmamıştır. Yargılama sonucunda gerçek ortaya çıkacak ve adalet tecelli edecektir. Belediye başkanı ve meclis üyelerinin yargılandığı ilgili kararların hepsi hukuken kesinleşmiş kararlardır. Hiçbirine itiraz olmamıştır, hiçbiri idari yargıya gitmemiştir. Bizlerin, meclis üyeleri olarak, mecliste oy kullanırken, kullandığımız oy ile ilgili sorumlu tutulmamız doğu değildir. Yargılandığımız maddenin cezasının alt sınırı 6 aydır. Gerek internet haberlerinde gerek yazılı ve görsel basında bu durumun çarpıtıldığını görmekteyiz. Bu her dönem her meclis üyesinin karşılaşacağı bir durumdur. Biz yargılanmaktan hiçbir zaman çekinmedik çünkü her zaman doğru olduğuna inandığımız kararlara ‘evet’ dedik. Bizler dosya sahiplerinin hiçbirini tanımayız. Bizim için önemli olan, sadece talebin haklı olmasıdır”

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir