Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi

Çanakkale Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi

Çanakkale Belediye Meclisi 2012 yılı Kasım ayı toplantısı gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kasım ayı Meclis toplantısında Cumhuriyet bayramında yaşananlara, Çanakkale heyetinin Paris fuarındaki izlenimlerine ve Kazdağlarındaki altıncılık faaliyetlerine değindi.

Bayramlar devletin bayramı değildir, Halkın bayramıdır.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bayramların bayramlıktan çıktığını, eski bayramları özlediklerini söyledi. Başkan Gökhan, “Bayramlar maalesef uzun yıllardır coşkuyla kutlanan ve tüm Türkiye safında coşkusu paylaşılan bayramlarımız sağından solundan deşilerek yönetmelikler ile bayramlardan çıkarılarak gerek Cumhuriyetin temel niteliklerinin unutulması gerek Mustafa Kemal Atatürk’ün millet nezlindeki bilinirliğini ortadan kaldırmak adına yapılan bir takım çalışmalar sonucu artık bayram olmaktan çıkıp karşılıklı atışmalar sokakta polisler ile siyasilerin karşı karşıya geldiği biçimsiz bir biçimde kutlanmaya başlayan etkinlikler olarak yaşamaya başladık. Çanakkale Belediye başkanı olarak Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atıldığı bu toprakların belediye başkanı olarak bunu şiddetle kınıyorum. Yani çelenk koymalarda devlet ile milletin birbirinden ayrıştırıldığı özgür bu ülkede yaşayan insanların sivil toplum kuruluşları ve siyasilerin yok sayılarak çelenk törenleri düzenlenmesinin laik demokratik cumhuriyete yakışmamaktadır. Bunu şiddetle lanetliyorum. Cumhuriyet bayramını, 19 Mayıslarımızı eskiden olduğu gibi kutlamak istiyoruz. Bu sene 29 Ekim bayramını statta kutlamak için gittiğimizde maalesef stadın boş olduğunu gördük. Sebebi de şu. Soranlara statta kutlama olmadığı söylenmiş. Çanakkale halkı bunu sorguladığında tören olmadığı söylenmiş. İnanmayanlara şahitle konuşurum. Birden fazla şahit gösteririm. Çanakkale’de duyarlı insanlar buna rağmen o yağmura rağmen programa katıldılar. Biz katıldık var olduk. Sonunda da bayramımızı bayram gibi kutlamanın çabasını gösterdik. Önümüzdeki yıllarda da diğer bayramlarda da Çanakkale halkı bunu daha da duyarlı coşkuyla kutlayacak. Bütün engellemelere rağmen Çanakkale halkı bayramlarını bayram gibi kutlayacak. Dolayısıyla gerek buradaki bu duyarsızlık gerekse Türkiye’nin birçok yerinde meydana gelen olayları bir kez daha buradan kınamak istiyorum. Bayramlar devletin bayramı değildir, Halkın bayramıdır. Çelenk koyma töreninde Vali, Belediye Başkanı ve Boğaz Komutanının çelenk koymasıyla çelenk töreni bitemez. Bu ülkenin temel unsurların başında siyasi partiler gelir. Bu ülkelerin temel unsurlarının başında sivil toplum kuruluşları gelir. Halk gelir sonra devlet gelir. Devletin millet için organize olduğu bir kuruluş olduğunu unutmamalıyız. Bugün demokrasiyi getiriyoruz diyenlerin getirdiği süreç budur. Onun için her bayramda çelengimizi koyacağız. Sivil toplum kuruluşlarının da çelenk koyabilmesi için her türlü ortamı yaratacağız. Bu sözlerim benim olduğum kadar Çanakkale halkının büyük çoğunluğunun düşüncesidir” dedi.

Çanakkale Paris Fuarında tanıtıldı
Başkan Gökhan, geçtiğimiz hafta Paris’te fuara katıldıklarını ve Çanakkaleli iş adamları için bu fuarın yararlı geçtiğini söyledi. Başkan Gökhan, “19-23 tarihleri arasında Paris Gıda fuarına gittik. Sayın Valimiz başkanlığında. Biz de Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak katıldık. Standı GMKA almıştı. 70’e yakın iş adamı orada fuara katıldılar. Hem kendi ürünlerini tanıttılar hem de fuarı tanıma fırsatı buldular. Ayrıca diğer ülkedeki iş adamlarıyla tanışma ilişki kurma fırsatı buldular. Gidenler memnun güzel bir organizasyon” diye konuştu.

Form Alışveriş Merkezinde son durum
Form Alışveriş Merkezinin çalışmasını durdurduğunu da Meclis üyelerine söyleyen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Biliyorsunuz Çanakkale’de Form alışveriş merkezi ile ilgili karar almıştık. Oranın ruhsat işlemleri başlamışken Kuzey Deniz Saha Komutanlığından bir yazıyla piste 3 bin metre mesafede yasaklama kararı geldi. Bizce bu karar uygun değil. Çünkü orada AVM’ler sayılmıyordu. Ama onlar öyle yorumlamış. Özellikle hava alanı müdürü bu konuda kendini memur atletti. Sonuç itibariyle bizi aşan bir konu. İlgililer gerekli hukuki mücadelelerini yağacaklardır. Fakat şunu söyleyebilirim bu havaalanı mevcudiyeti artık Çanakkale’ye sıkıntı vermeye fersah fersah artmaya başladı. Yani illallah ve resulihi haline geldik. Bunu Sayın Boğaz Komutanına da söyledim. Yani her tarafta askeri bölge hava alanı kısıtları yükseklik kısıtları telsiz yüksekliği yani Çanakkale’nin gelişme noktasında büyük sıkıntı yaratmakta havaalanının bu kentin içinden çıkmasının bence zamanıdır bu pistin uzatılması yerine. Bu konuda bizim sadece söyleyebilecek sözümüz olur. Yaptırım gücümüz yoktur. İnsanlar ile görüşüyorum onlarda sıkıntılı özellikle Barbaros mahallesindekiler” dedi.

Altınla Mücadeleye devam edeceğiz
Siyanür ve Kaz dağlarındaki mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen Başkan Gökhan, “Kaz dağları konusunda geçen ay bir basın toplantısı yaptım. Kaz dağlarında siyanürle altın aranması noktasında. Tabii ben ve benim gibi düşünenler mücadelelerine devam edecekler. Bu arada bugün gazetede de vardı çok enteresan. Ticaret ve Sanayi Odasının kapalı kapıları ardında bir Sayın Bakan ve altıncılar toplantılar yapıyorlar ve o meclis üyelerinin konudan haberleri yok. Yani bir şeyler pişiriliyor bir tarafta da bir yerde kazan kaynıyor da hatta bu konuda dedikodular çıktı sayın bakanın uçağını da altıncılar aldı diye. Hatta geçen gün Hürriyet Ege Çanakkale eki çıktı. Ekte Çanakkale Belediyesinden söz eden yok. Valilik var üniversite var şu var bu var. Altıncılarında reklamları var boy boy. Belli ki sponsor olmuşlar oraya. Bu arada bizim değerli meclis üyemiz Burak’a da sataşmalar oluyor. Ama şimdi bir başka konudan araştırma için gelecekler. Çan’daki Termik Santrallerinin çevreye verdiği zarar ile ilgili meclis komisyonu gelecek. Sayın Soydan başkanlığında diyebiliriz. Bu süreçleri izleyeceğiz. Bende katılmaya çalışacağım. Belamız sadece altıncılar değil termik santrallerde. Nitekim Çan Santrali kapalı. En güzel polemikte şu. Suda siyanür vardır zarar vermez diye. Şimdi onu bekliyoruz burada bir bardak içine 2 damla siyanür damlatsın içsin diye ama gelen olmadı. Altıncıları Meclise çağırmıştım. Uzmanla gelin, çevre mühendisi veya biyolojici ile meclise anlatın diye. Çanakkale Halkı da burada. Henüz bir talep gelmedi.” dedi.

Belediyeye bir ödül daha
Çanakkale Belediyesi’nin çalışmalarıyla takdir kazandığını söyleyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bir ödül daha aldıklarını söyledi. Başkan Gökhan, “Burada bir ödülümüz var. Buda Tarihi Kentler Birliğinden. 2011 yılında katıldığımız ama yeni sonuçlanan Kültürel Mirası Koruma ve Uygulamalarını Özendirme yarışmasına katıldık. İmar Müdürlüğü Saat Kulesi ve Meydan Düzenleme Projesiyle süreklilik ödülü almıştır. Sayın Kültür Bakanımız da katılmış. Bir ödülümüz daha oldu. Biz bu kentteki kültürel varlığımızı korumaya devam edeceğiz ve daha çok ödül almayı hak ederiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Çanakkale Belediyesi Meclisi Kasım Ayı toplantısı, çeşitli konuların görüşülmesi ile devam etti.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir