Çanakkale Belediyesi Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplayacak

Çanakkale Belediyesi Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplayacak
24 Aralık 2008

Çanakkale Belediyesi, çevreye verdiği zarar sebebiyle tepkiye sebep olan bitkisel atık yağları işyerlerinin ardından şimdide evlerden toplamaya başlayacak.

Belediye yetkilileri yeni bir çevre projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Daha önce işyerlerinden toplanan bitkisel atık yağları artık evlerden de toplamaya başlayacağız. Buna göre belediyemiz tarafından dağıtılacak olan yağ toplama kaplarında biriktirilen atık yağlar belirli periyotlar ile yağ toplayıcısı firma tarafından evlerden alınacak. 2008 yılı içinde evlerden de atık yağların toplanması kapsamında kentimizde Barbaros Mahallesinde 11 sitenin bulunduğu bir pilot bölge seçilmişti. Burada site yöneticileri, apartman görevlileri ve site sakinlerinin katılacağı toplantıda atık yağların çevreye ve insan sağlığına olan zararlarından ve toplama işleminin ayrıntıları hakkında atık yağ toplayıcı firma tarafından bilgiler verilerek bu kişilere toplama bidonları dağıtılacak. Bu pilot bölgede başlatılan çalışmalar 2009 yılı içerisinde belediyemiz sınırları genelinde de devam edecek. Toplanan atık yağlar yetkili firma görevlilerince biyodizele çevrilerek ekonomiye kazandırılacak” dedi.

Belediye yetkilileri kızartmalık bitkisel atık yağların çevreye ve sağlığa büyük zararlarının olduğunu da belirterek, “1 litre kullanılmış yağ, 1 milyon litre içme suyunu yani 15 kişinin 1 yılda alması gereken suyu içilmez hale getiriyor. Ayrıca kullanılmış bitkisel atık yağlar atıksu kirliliğinin yüzde 25’ini oluştururken, toprağın verimini de büyük ölçüde azaltıyor. Kızartmalık bitkisel yağların ikiden fazla kullanılmasının insan sağlığı üzerinde kanserojen etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlandığı için bu yağların lavaboya yada toprağa dökülmesi çevreye de büyük zarar veriyor. Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından ortaklaşa yapılan denetimler sonucunda işletmelerden 2007 yılında 3 bin 200, 2008 yılının ilk altı aylık döneminde ise 10 bin 200 kilogram bitkisel atık yağı toplandı” dedi.
İHA

Kızartmalık bitkisel atık yağların çevreye ve sağlığa büyük zararları vardır. Bu zararları şöyle sıralayabiliriz:

 • 1 litre kullanılmış yağ 1milyon litre içme suyunu yani 15 kişinin 1 yılda alması gereken suyu içilmez hale getirir.
 • Kullanılmış bitkisel atık yağlar atıksu kirliliğinin %25’ni oluşturmaktadır.
 • Atık yağlar suya karıştığında, su yüzeyini kaplayarak suda yaşayan canlıların oksijen almasını engeller.
 • Atık yağlar kanalizasyon borularına yapışarak, boruların tıkanmasına neden olur.
 • Atık yağlar atıksu arıtma tesislerinin kirlilik yüklerini ve işletme maliyetlerini artırır.
 • Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar katı atık depolama alanlarında yangınlara neden olur.
 • Toprağa dökülen atık yağlar, toprağın verimini büyük ölçüde azaltır.
 • Kızartmalık bitkisel yağların ikiden fazla kullanılmasının insan sağlığı üzerinde kanserojen etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.
 • Yorumlar...

   Henüz yorum yok...

  Sizin Yorumunuz...

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir