Çanakkale Belediyesi Heyeti Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisini Ziyaret Etti

Çanakkale Belediyesi Heyeti Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisini Ziyaret Etti
04 Kasım 2021

ÇAKAB Havzasına hizmet verecek olan Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisinde geçtiğimiz aylarda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın butona basması ile başlayan test çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. 

Çanakkale Belediyesi'nin kurucu üyesi olduğu ÇAKAB tarafından yürütülen Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi Projesi içerisinde yer alan Mekanik Biyolojik Ayırma Tesisinde düzenlenen test çalışmaları sürerken, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri ve Birim Müdürleri de çalışmaları yerinde inceledi.

4 Kasım 2021 Perşembe günü düzenlenen teknik inceleme gezisi kapsamında ilk olarak Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar ve SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Suadiyeli tesisin kurulum aşaması ve çalışma prensibine ilişkin kısa bir sunum gerçekleştirdi. Ardından tesisi gezerek çalışmaları yerinde görme fırsatı bulan Çanakkale Belediyesi heyeti, teknik personelden tesis çalışmalarına ilişkin bilgi edindi.

https:youtu.beUItJv7UBAvI

Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisi Hakkında

Sıfır Atık Projesine paralel olarak, %100 geri dönüşüm hedefi ile tüm ÇAKAB Havzasına hizmet verecek olan Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisinin (MBA) ileri tarihte düzenlenecek devreye alma işlemi öncesinde tesis sisteminin test edilmesi amacıyla; 22 Eylül Çarşamba günü itibari ile atık besleme testleri başlamıştır. Kentsel Katı Atık için 45tonsaat, Ambalaj Atıkları için 15tonsaat kapasiteli Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisi, testler tamamlandıktan sonra %100 kapasite ile devreye alınacaktır.

Çanakkale Entegre Katı Atık Yönetimi kapsamında Mekanik ve Biyolojik Ayrıştırma Tesisine ek olarak;

Depo Gazından Enerji Üretimi, Sızıntı Suyu Arıtımı, Evsel Atıkların ve Ambalaj Atıklarının Toplanması, Atıkların Düzenli Depolanması, Tıbbi Atıkların Yönetimi çalışmalarına devam edilmektedir.

www.canakkale.bel.tr
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir